Islandi valitsus otsustas osa kodulaenudest kustutada

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

2. detsember 2013 kell 18:18Islandi valitsus teatas laupäeval, et nad on otsustanud rahvusvahelisest vastuseisust hoolimata kanda maha kuni 24 000 eurot iga majapidamise kodulaenust, täites oma valimislubadust.

 

Islandi peaminister Sigmundur David Gunnlaugsson, kes on ühtlasi ka Progressipartei juht, ütles, et selline meede aitab üle 100 000 majapidamist ja on majandusliku uuestisünni algus. Nimelt lubas Progressipartei ja Iseseisvuspartei koalitsioon aprillis toimunud valimiste eel, et nad vähendavad rahva võlakoormat pärast raskeid kasinusaastaid.

Kodulaenude võla leevendamiseks on eraldatud ligi 150 miljardit Islandi krooni (1,26 miljardit dollarit) ning see kehtib kodulaenudele, mis on seotud inflatsiooniga ja mille maksimaalne limiit on 4 miljonit Islandi krooni (ligi 24 800 eurot) majapidamise kohta. Valitsuse kodulehe sõnul vähendatakse ühe majapidamise võlga keskmiselt 13%. Kodulaenuga kimpus olevatele inimestele pakutakse ka maksepuhkust, et julgustada neid kasutama oma pensionisääste laenumaksete tasumiseks.

Valitsus tõi oma avalduses välja fakti, et praegu on kodulaenude võlg võrdne 108% SKP-st, mis on võrreldes teiste riikidega väga kõrge. Loodetakse, et kodulaenude vähendamine tõstab majapidamiste sissetulekuid ja julgustab omakorda säästma. Valitsuse sõnul algab võla vähendamine 2014. aasta keskel ning hinnanguliselt läheb see maksma 1,2 miljardit dollarit, mis jaotatakse nelja aasta peale.

Kuigi plaan pole veel täiesti kindel, on Gunnlaugsson lubanud, et avalikke finantseeringuid ei ohustata. Esialgu pakuti välja, et võlakoorma vähendamine peaks tulema Islandi pankade väliskreeditoride arvelt. Finantsteenuste pakkujatelt tahetakse kasseerida maksutõusude kaudu 37,5 miljardit Islandi krooni. Peale selle plaanitakse tühistada 2008. aasta kriisis kannatanud pankadele kehtinud maksuvabastused.

 

Rahvusvahelise finantsmaailma kriitika

Rahvusvahelised organisatsioonid on seda ideed aga teravalt kritiseerinud ning Rahvusvaheline Valuutafond (IMF) ning Majanduskoostöö ja Arengu Organisatsioon (OECD) on soovitanud sellest radikaalsest ideest loobuda, tuues põhjuseks majandusliku madalseisu. IMF-i sõnul on Islandil aeglase majanduse ning suure eelarvepuudujäägi tõttu “vähe rahanduslikku ruumi edasisteks majapidamiste võlgade leevendamiseks“ ning OECD arvates peaks Island piirama oma kodulaenu vähendamise kava madala sissetulekuga peredele.

Ühtlasi muutis reitinguagentuur Standard & Poor’s oma seisukohta Islandi pikaajalise krediidireitingu suhtes stabiilselt negatiivseks, väites, et kodulaenu võlgade vähendamisprogramm võib mõjutada välismaiste investorite tegevust, kui rakendatavate meetmete eest peavad maksma Islandi pankade praegused võlausaldajad.

Islandi kodanikud on kannatanud suure võlakoorma all alates 2008. aasta majanduskriisi algusest, kui Islandi krooni kokkukukkumine teiste valuutade suhtes viis kõrgete laenuintressideni.

Majapidamiste võlakoorma vähendamise kohta saab lähemalt lugeda veel siit.

 

Allikad: RT, Reuters, E24

Foto: bloomberg.com / Paul Taggart

 

Toimetas Marlen Laanep

 Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt