Kontrollühiskond: perearstide visiidid vastsündinute koju kohustuslikuks?

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

28. detsember 2015 kell 13:57laughing baby playing with motherSotsiaalministeerium soovib välja töötada seaduseelnõu, mis muudaks perearsti või -õe koduvisiidi vastsündinu koju kohustuslikuks, kavandatav eelnõu läheb kooskõlastusringile 2016. aastal, vahendab ERR.

 

Lisaks lapse tervisliku olukorra hindamisele on kohustuslike koduvisiitide eesmärk hinnata koduseid riske, lapsevanemate vanemlikke oskusi ning vajadusel anda soovitusi olukorra parandamiseks.

“Senine praktika näitab, et vastsündinute ja imikute arenguliste vajaduste märkamine ning järgnev tegutsemine vähesüsteemne ja seetõttu mitte alati tulemuslik,” märgitakse sotsiaalministeeriumi seaduseelnõu väljatöötamise kavas.

2014. aasta lõpus toimunud ümarlaual tõdesid probleemiga seotud meditsiini- ja sotsiaaltöötajad, et varajane sünnitusosakonnast väljakirjutamine, toob kaasa sagedased pöördumised lastehaiglasse, mille põhjuseks on vanemate ärevus ja hooldusega seotud küsimused. Samuti satuvad lastehaiglatesse väärkohtlemise tunnustega imikud, mille põhjuseks on vähesed vanemlikud oskused või vägivaldse taustaga peremudel.

Sotsiaalministeeriumi väitel väheneks oluliselt ka halduskoormus, sest avalduse vastsündinu nimistusse määramiseks peavad tegema ainult need vanemad, kes ei soovi et nende laps oleks emaga samas nimistus vaid mõnes teises nimistus. “Antud lahendus toetab lapsevanemaid, kes ise ei ole aktiivsed ja ei otsi kontakti perearstiga,” märgitakse ministeeriumi eelnõukavas.

Mida arvad sellisest seadusemuudatusest sina? Kus läheb piir lapse ja pere heaolu ning privaatsuse ja otsustusvabaduse osas? Ja milliseid tulemusi võib anda see seadus kombineerituna muudatustega lastekaitseseaduses (loe selle kohta allpool olevatest “samal teemal linkidest)?

 

Allikas ja pikem artikkel: ERR

Foto: picsymag.com

 

Toimetas Mariann JoonasKommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt