Macroni uus tulemine: Prantsusmaa liigub jõuliselt digi-ID-d peale surudes kontrollühiskonna poole

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

2. mai 2022 kell 13:32Foto: Wikimedia Commons / Ministère de Intérieur 

Ka Prantsusmaa liigub täieliku kontrollühiskonna suunas. Vaid paar päeva pärast president Emmanuel Macroni tagasivalimist (sai 58,6% Le Peni 41,4% vastu – toim.) astub Prantsusmaa järgmisi samme selles suunas. Eelmisel nädalal allkirjastas valitsus digitaalse identiteedi tagamise rakenduse väljatöötamise plaani. Samal ajal seisab tagasivalitud president silmitsi opositsiooniga. Vaktsineerimise rindel surutakse peale neljandat süsti ning samal ajal alustatakse üleüldise digitaalse identiteedi juurutamisega, vahendab teaduse ja poliitika ajaveeb TKP.

 

Prantsusmaa valitsus allkirjastas eelmisel teisipäeval määruse, mis lubab luua uue digitaalse identiteedi süsteemi teenuse. Rakenduse eesmärk on lihtsustada biomeetriliste ID-kaartide teabe kokkuvõtete tegemist ja digiteerimist, et neid avalikes ja erateenustes kasutada.

Uue rakenduse eesmärk on muuta prantslaste biomeetriliste isikutunnistuste skannimine lihtsamaks. Nutitelefoni programm on vabatahtlik ja seda saavad kasutada ainult uusimat Prantsusmaa ID-kaarti omavad inimesed. Vaja läheb ka nüüdisaegset NFC-kiibiga nutitelefoni. Perekonnanimi, eesnimi, sünniaeg, foto, postiaadress ja e-posti aadress tuleb säilitada “Digitaalse identiteedi tagamise teenusega”.

Valitsuse teates selgitatakse, et rakendus “loob ainsa identiteediatribuudiga elektroonilisi sertifikaate, mille edastamine tema valitud kolmandale osapoolele on vajalik.”

 

Paljud avalikud teenused kättesaadavad ainult digi-ID-ga?

Sarnaselt Austria ID-rakendusega käivitub ka Prantsusmaal paljude haldusteenuste täiendav digiteerimine, ennekõike sellised avalikud teenused nagu ravikindlustus, maksud ja post. Sest siis saab end seal “digitaalselt tuvastada” ilma oma andmeid sisestamata. Võrdlusi tuuakse Google’i või Microsofti autentijatega. Äpp töötatakse välja kooskõlas Euroopa Komisjoni Euroopa digi-ID paketiga, teatas valitsus.

Perearstikeskusi ja pangakontoreid on massiliselt suletud ja nende asemele on toodud digijaamad. Kui kodanikul pole aga interneti-juurdepääsu, seisab ta silmitsi dilemmaga, kuidas saada näiteks arsti vastuvõtule või kasutada arvelduskontot. Nüüd tuleb digi-ID “appi”.

 

Vastupanu digi-identiteedi juurutamisele

Endine europarlamendi saadik, Marine Le Peni endine asetäitja Florian Philippot rahvusliku sõltumatuse eest seisvast, euroskeptilise vaatega parteist Patrioodid (Les Patriotes, LP) kutsus üles vastupanule. Ta ütles: “Eesmärk: väljastada sotsiaalkrediite Hiina moodi, et luua kontrolli- ja järelevalveühiskond. Lükkame selle taotluse täielikult tagasi ja võitleme kõigi vahenditega!”

Prantsuse kodanikke ei üllata valitsuse uus algatus. Twitterist võis näiteks lugeda: “See on veel üks samm kodanike absoluutse kontrollimise suunas.”

Päev pärast Macroni tagasivalimist hakkas ka Prantsuse ajakirjandus taas peale suruma Covidi-vastast vaktsineerimist: “Septembrist tuleb neljas vaktsineerimine kõigile,” teavitati avalikkust.

Philippot on ka Macroni Covidi-režiimi vastu. Eelmisel neljapäeval küsis ta Twitteris, kas Macron ootab enne vaktsineerimise kohustuslikuks kuulutamist Pfizerilt “kõikide variantide” vaktsiini. Ta hoiatab presidenti, et kui see peaks juhtuma, siis “kaasneb täieliku vastupanuga ka täielik allumatus”.

Macron on aga praegu hädas köögiviljadega. Kolmapäevasel avalikul esinemisel loobiti teda tomatitega.

 

Kontrollühiskonna näiteid laiast maailmast

Näiteks hiljuti blokeeris Nigeeria 73 miljonil elanikul telefonikõned, kuna nad ei ühendanud oma mobiiltelefone riikliku digitaalse ID-ga.

Itaalias teatas kohalik omavalitsus, et võtab sügisel kasutusele pehme sotsiaalse krediidi skoori, mis on esimene omataoline Euroopas.

Riigisiseselt ei ole Kanada sellisel tasemel sunnitaktikat välja pakkunud ja provintsid on digi-ID kasutuselevõtuga hõivatud. Kui Alberta ja Ontario on oma digi-ID süsteemid juba välja toonud, loobus Saskatchewani provints hiljuti plaanist seda käivitada, olles küsitlenud kodanikke, kes ei soovinud sellega mingit tegemist teha. Selle asemel ütleb provintsi valitsus nüüd, et nad jälgivad teiste jurisdiktsioonide kolleegide rakenduste kasutuselevõttu ja tagasisidet. “Jälgime väga tähelepanelikult, kuidas nende digi-ID programmid edenevad,” teatas SaskBuildi ministeeriumi ametnik.

Lisaks on osa opositsiooniparteisid ja kandidaate hakanud väljendama oma muret tsentraliseeritud digitaalse ID ja -valuuta pärast. Ontario Partei eesotsas Derek Sloaniga on esitanud Ontario seadusandlikule kogule petitsiooni, mis teeb ettepaneku keelata digi-ID.

CPC kandidaat Pierre Poilievre tegi hiljuti ka ettepaneku keelustada tsentraliseeritud digitaalvaluuta, mille “liberaalne” valitsus valituks osutumisel oma eelarvesse sokutas.

 

Allikas: TKP

Foto: Wikimedia Commons / Ministère de Intérieur

 

Tõlkis ja toimetas Hando Tõnumaa

 Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt