Kuressaare Haigla juhatuse liige: Meie kohta käivad kuulujutud moondatakse faktideks

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

29. juuni 2020 kell 14:33Foto: Facebook

“Aasta ilusaim aeg, suve algus koos imeliselt soojade õhtutega, Saaremaa on COVID vaba. Avades just sellisel reedeõhtul ERR uudisteprotaali, tuli välja, et keegi üritab vihma ja pori välja manada. See keegi oli taaskord Rahvusringhäälingu ja Terviseameti tandem, seekord pika intervjuu vormis,” kirjutab Kuressaare Haigla FB lehel juhatuse liige Märt Kõlli.

 

Faktivigadest kubsev, meie organisatsiooni halvustava ning süüdistava tonaalsusega, kuulujutte faktideks moondav kirjutis.

Lihtsalt mõned näited –

1) Kuressaare Haiglal puudus infektsioonikontroll kuni Põhja-Eesti Regionaalhaiglast läks kohale inimene.

Tegelikkuses on teema eest vastutanud aastaid spetsiaalne kollektiivne komisjon, lisaks on meil tegev infektsioonikontrolli spetsialist, kelle panus märtsi keskpaigast kuni märtsi lõpuni, mil Ta haigestus (ja mitte COVID-sse) oli hindamatu ja imetlusväärne. Lisaks tegeles alates aprilli algusest antud valdkonnaga hoopis Lääne-Tallinna Keskhaigla suurpärane nakkusarst, kellele tehtu ja veel tegemisel oleva eest suurimad võimalikud tänud.

2) Teiste haiglate ja dr Popovi ja dr Varblase liitumisel saadi nii ravi kui infektsionikontroll korda.
Tunnustame Terviseametit eriolukorra meditsiinijuhi instutsiooni loomise eest ja Arkadi Popovi ning Ahti Varblast tahan tänada pühendumise ja toetuse isiklikult, kuid … Eriolukorra meditsiinijuht, olles esimene, kes Saaremaa olukorraga Terviseametist isiklikult tutvus, külastas meid 28. märtsil, mil oli hospitaliseerimise peamine laine ja külalisarstid (näiteks Hasso Uuetoa, Georgi Kruglov, Erve Sõõru, Ines Vaide) olid värvatud. Haigeid paraku raviti juba sel hetkel ja osakonnad olid mehitatud. On lihtsalt küüniline minimeerida kõrgelt-kaugelt ning arrogantselt kohalik tegemine, teadmata, mis oli kohapeal tegelikult.

3) Supernakataja.

See on skandaalne kuulujuttudele tuginev väide, mille eest teistes riikides tuleb paraku mainekahju tegemise eest suhteliselt tõsiste summadega oma voluntarismi kahetseda. Meenub ka kriisiaegne laupäevane populaarne raadiosaade, kus väideti veelgi ebaeetilisemalt ERR ajakirjaniku poolt skandaalset kuulujuttudel baseeruvat hüpoteesi. Lahendeid otsivalt ja tüli vältida soovides jätsime tollasele faktile reageerimata.

4) Drive In kontseptsooni nakkusleviku seisukohast korralduslikud küsimused.

Kinnitame veelkord, erinevust meie ja Medicum/Synlab konsortsiumi teenuse osutamisel ei olnud – puudus vaid varikatus. Meid kritiseeriti nn SARS kostüümide kasutamise eest – pidi olema paanikat külvav teguviis. Lisaks mainime, et SARS kostüüme kasutanud töötajate puhul oli nakatumine minimaalne.

5) Töötajate nappuse tõttu käidi haigena tööl.

Alates esimesest tuvastatud positiivsest testist ei tolereerinud meie organisatsioon vähimagi külmetushaiguse nähuga töötajate tööl viibimist, kõik nimetatud ka tööl ei viibinud. Hoopis suurem teema on asümptomaatiliste kodanike osalus ühiskonnaelus, sh haiglaelus. On kurb tõdeda, et adekvaatseid andmeid Saaremaa viiruselevikust, arvestades asümtomaatilisi kodanikke, ei ole meil täna ja ilmselt ei saa ka kunagi olema. Selle hetke lasime lihtsalt mööda. Kurb. Siinkohal ka üldistus Eesti enda teadmise ja teadlaste kasutamatust. Näiteks Eero Vasara ja Mihkel Zilmeri potentsiaal jõudis vaid mitteametlikult Saaremaale. Mitteametlik on paraku sarnane salakaubale …

Teeb tõsiselt kurvaks, et riigi PR meeskonnad üritavad vahendeid valimata tegeleda süüdlaste otsimisega ja seda situatsioonides, kus teadmatust oli meeletult ja tegutseda tuli ilma käske-keelde ootamata ning lugemata. Kindlasti sellises situatsioonis tehakse vigu ja viimaseid ka tunnistame – näiteks meie puhul haiglasisene viiruselevik oli pigem üksustes, kus nakkushaigetega kokkupuude eelduslikult puudus ja viimasest tulenevalt nii enesedistsipliin kui ka organisatsioonipoolsed kontrollimeetmed olid madalad.

Neid mõtteid ajendas aasta ühel ilusamal laupäeval kirja panema seik, et kahetsusväärselt tegelevad ametkonnad pideva heidutusega, mille eesmärgiks on piibellik ristilöömine pealtvaatajate hirmutamiseks. Sama taktika kehtib nii rahvusvahelistes suhetes kui ka kahjuks kõigis meie vabariigi kontrollifunktsioonidega ametkondades. Olemata õnnelik tulemite osas, mis tõi kaasa George Floydi hukkumine kinnipidamisel, on ka siin tegemist heidutusega.
Kahjuks heidutus tõi kaasa lahkumise ja ühiskonna põhjendatud nõude käsitleda ka potsentsiaalset kurjategijat inimesena, tagades talle kehavigastusteta kinnipidamise protseduuri.

Meie ametkondade edasise heidutusest lähtuva praktika tulemiks on pikas perspektiivis analoogne USAs toimunuga. Esimene faas heidutusest hoidumiseks on end märkamatuks tegemine ja järgmine juba eelpool kirjeldatu. Unustame kahjuks ülikiiresti kõige selle ebameeldiva, mis meid NSV Liidu ajastul ahastama pani.

Ehk siis järgmiste kriiside puhul ootame kriisi juhtivatelt ametkondadelt pigem toetavaid tegusid kui heidutusmeetmeid halvustamisega.

Märt Kõlli

KH
Juhatuse liige

 

Allikas: Kuressaare Haigla FB

Foto: FacebookKommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt