Lang tagasiastumiskõnes: Ma pole oma ametis eksinud

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

2. detsember 2013 kell 16:18ERR-i uudisteportaal tõi lugejateni otseülekande riigikogust, kus kultuuriministri ametist tagasi astunud Rein Lang tegi poliitilise avalduse.

 

“Ma astun tagasi mitte sellepärast, et leiaksin, et oleksin oma ametis eksinud põhimõttelistes küsimustes,” rõhutas Lang riigikogu ees peetud kõnes. Eksministri sõnul on ta veendunud, et enam kui kahe aasta jooksul ette võetud sammud on olnud õiged ja tehtud heas usus.

Lang ütles, et tal pole põhjust astuda tagasi kultuurilehes Sirp toimunu pärast. “Valitsuse liikmena ei ole võimalik elu edasi viia, kui iga sinu tegu stigmatiseeritakse või idee pannakse häbiposti,” ütles Lang.

Lang alustas oma kõnet sotsiaaldemokraatide üle ironiseerimisega ja iseloomustas Sirbi skandaalis tekkinud olukorda Ukraina huumoriajakirjale viidates “müütilise lingvist Koškini” andega leida igast lausutud sõnast 3-tähelise ropu sõna. “Ükskõik, mida ma ei ütle või jätan ütlemata, leiab koheselt koškinliku analüüsi. Käib omamoodi mäng, võidujooks selle nimel, kes jõuab kiiremini ja halvemini öelda, ütles ta.

Lang  juhtis tähelepanu sellele, et tänapäeval on levinud tava paisata “suured valed”  meediasse reede õhtul, et nad saaksid muutuda vähemalt hetkeks usutavaks ja jätkata oma elu ka pärast ümberlükkamist veebis lugematute linkidena levitatult. “Mulle tundub, et tänases Eestis on aga turunduslik võidumees see, kes suudab välja mõelda sellise vale, mis oleks sedavõrd suur, et see muutuks hetkeks usutavaks ja mida levitataks enne ümberlükkamist vähemalt ööpäeva jooksul. Selle 24 tunni jooksul hakkab vale elama oma teisi elusid ka siis, kui tema algallikas on maha löödud. Seepärast on ratsionaalne sünnitada vale nädalavahetuse alguses.”

Langi kõne keerleski peamiselt vale ümber, keskendudes sellele, et info kiire ja kontrollimatu liikumine digimaailmas on kõikvõimas relv, mille ohvriks langes nüüd ka tema ise.

“Vale allikaks võib olla kes või mis tahes. Ajakirjanduslikku allikat kaitseb seadus. Aga eksisteerivad reeglid, mis ei ole seadusesse raiutud, mille kohaselt peab allikate suhtes olema kriitiline. Nii avalike allikate osas, mida tsiteeritakse kui vilepuhujate suhtes. /–/

Paljudes riikides käib täna arutelu selle üle, kuidas kaitsta isikute õigust aule ja väärikusele valgusekiirusel kihutavas digiühiskonnas. Arvan, et ka meil on ülim aeg neid arutelusid alustada. /–/”

Langi poliitilist avaldust tervikuna saad lugeda siit.

Lang esitas lahkumisavalduse peaminister Andrus Ansipile täna kell 14.20. Ansip ütles kultuuriministri lahkumisavaldust kommenteerides, et tal on kahju, et Rein Lang valitsusest lahkub. Peaministri sõnul on Lang valitsuse liikmena olnud hea meeskonnaliige, kel on olnud julged ideed ja otsustavust neid ellu viia. “Tänan Rein Langi tehtud töö eest,” ütles peaminister.

 

Allikad: ERR 1, ERR 2, BNS, Riigikogu koduleht

Foto: ekraanikuva

 

Toimetas Ksenia Kask

 Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt