40 saadikut esitasid riigikogule Langi umbusaldusavalduse

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

21. november 2013 kell 10:15



Riigikogu sotsiaaldemokraadid andsid neljapäeval riigikogule üle 40 saadiku allkirjaga umbusalduseavalduse kultuuriminister Rein Langile. Riigikogu arutab kultuuriministri umbusaldamist neljapäeval, vahendab BNS.

 

Kuna valitsus taotleb umbusaldusavalduse käsitlemist neljapäevasel riigikogu istungil, lisas riigikogu juhatus alanud istungi päevakorda täiendava küsimuse umbusalduse koheseks arutamiseks kuuenda päevakorra punktina, teatas BNS-ile riigikogu pressieisndaja.

Riigikogu sotsiaaldemokraadid andsid neljapäeval riigikogule üle 40 saadiku allkirjaga umbusalduseavalduse kultuuriminister Rein Langile.

Umbusaldusavalduse eelnõu üle andnud sotsiaaldemokraatliku erakonna fraktsiooni liige Mart Meri sõnul on Lang teadlikult esitanud pooltõedesid ja täisvalesid, püüdes nii varjata enda kaalu ümberkorraldusteks kultuurilehe Sirp toimetuses.

Langi ametist vabastamist taotlevad Sotsiaaldemokraatliku Erakonna ja Keskerakonna saadikud ning Rainer Vakra ja Inara Luigas panevad kultuuriministrile süüks süstemaatilist ja korduvat avalikkusele valetamist. Samuti juhtis Lang isiklikult kultuurilehe Sirbi “ülevõtmist” ehk ajalehe toimetuse liikmete ebademokraatlikku väljavahetamise protsessi, märib SDE.

Riigikogu Isamaa ja Res Publica Liidu (IRL) fraktsioon ei ühine umbusaldusavaldusega reformierakondlasest kultuuriministri Rein Langi vastu.

Sotsiaaldemokraadid tegid kolmapäeval Reformierakonnale ettepaneku kutsuda Rein Lang hiljemalt neljapäeva hommikul kella 10-ks ministrikohalt tagasi. Vastasel juhul lubasid sotsid algatada umbusaldusavalduse Langi ametist tagandamiseks, millega on oodatud liituma kõik riigikogu liikmed.

Kuna Lang keeldus juhtunu eest vastutust võtmast ega astunud ise tagasi, olid opositsioonisaadikud sunnitud valima umbusaldushääletuse. “Erinevates meediakanalites avaldatud materjalide põhjal on saanud selgeks, et kultuuriminister Rein Lang on varjanud oma puutumust kultuurilehe Sirp toimetuses asetleidnud sündmustega,” seisab umbusaldamise avalduse eelnõus. “On piisavalt tõendeid, et kultuuriminister on teadlikult esitanud avalikkusele nii pooltõdesid kui täisvalesid, püüdes nii eitada, varjata või moonutada oma tegeliku sekkumise ulatust ja selle otsustavat kaalu radikaalseteks ümberkorraldusteks kultuurilehe Sirp toimetuses.”

Eelnõu riigikogu menetlusse andnud Mart Meri kinnitusel lepiti Langi kabinetis kokku Sirbi toimetajate koondamise ulatus ja selleks vajalike rahaliste vahendite eraldamine mitu päeva enne, kui sõlmiti töösuhe Sirbi peatoimetaja kohusetäitjaks pürgiva isikuga. Samas näeb 6. novembrist pärit sihtasutuse Kultuurilehe nõukogu otsus ette Sirbi peatoimetaja avaliku konkursi korraldamist järgmisel aastal.

“Minister Langi puutumus sündmustega ajalehe Sirp toimetuses ületab selgelt tema kui poliitilist ametikohta täitva isiku volitusi. Ministri tegevus selles juhtumis on vastuolus demokraatliku õigusriigi põhimõtetega. Allakirjutanute silmis on kultuuriminister Rein Lang usalduse kaotanud,” põhjendavad saadikud.

 

Allikas: BNS

Foto: Kaupo Kikkas / Riigikantselei / Wikimedia Commons

 

Toimetas Mariann Joonas

 



Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt