Tehisintellektid soovitavad: Eesti 200 juhiks tuleks valida isik, kes suudab erakonda juhtida

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

8. november 2023 kell 9:32Foto: imgur.com

Maailma juhtivad tehisintellektid ei oma erakonna Eesti 200 uue esimehe valimisel isiklikke eelistusi, kuid mõni neist toob välja sobivaimad kandidaadid ning jagab parteilastele lahkelt nõuandeid selle kohta, milliste omadustega erakonna uus juht võiks olla, kirjutab Telegramile poliitikavaatleja Andres Laiapea.

 

Esmaspäeval teatas erakonna Eesti 200 esimees Lauri Hussar, et ta astub ametist tagasi. Juba 19. novembril koguneb erakonna üldkoosolek valima uut esimees. Arvestades seda, kui järsult on nimetatud erakonna reiting pärast valimisi langenud, ei ole Hussari taandumine üllatav. Nüüd on küsimus selles, kellest võiks saada tema mantlipärija, kes sobiks selle erakonna juhiks kõige paremini. Pöördusin antud küsimuses meie maailma juhtivate tehisintellektide poole, sest eks ole Eesti 200 ju erakond, mis reklaamis ennast valijatele lausa ulmevõtmes.

Populaarne juturobot ChatGPT vastas küll (tasuta versioonis), et tema teave lõpeb 2022. aasta jaanuariga, mistõttu ei saa ta pakkuda infot selle kohta, kes oleks Eest 200 uue juhi valimisel sobiv kandidaat, kuid kõik tehisintellektid nii kidakeelsed ei olnud.

Google Bard tõi välja kolm tugevat kandidaati, kes võiksid sobida selle erakonna uueks juhiks: Kristina Kallas, Hendrik Johannes Terras, Margus Tsahkna. “Erakonna Eesti 200 uue juhi valimine on oluline otsus, mis mõjutab erakonna tulevikku,” rõhutas tehisintellekt. “Uuel juhil peab olema tugev poliitiline kogemus, selge visioon erakonna arengust ja oskus ühendada erakonna erinevaid vaatenurki.” Bardi hinnangul vastavad nendele kriteeriumitele kõik nimetatud kolm kandidaati.

Samas näib, et Hendrik Terrase ajavad tehisintellektid segamini tema isa Riho Terrasega ning luuletavad talle lisaks juurde veel mitmesuguseid muid omadusi. Bardi sõnul on noor Terras mitte ainult Euroopa Parlamendi saadik, vaid ka kogenud diplomaat, kes on töötanud nii Eesti välisministeeriumis kui ka NATO-s. Opera juturobot Aria rõhutas aga tema tugevustena seda, et ta on endine kaitseväe juhataja ning tal on tugev sõjaväeline taust, mis võib tulla kasuks ka erakonna juhtimisel. Tegelikkuses on Hendrik Terras küll läbinud ajateenistuse ning kuulub kaitseliitu, kuid jõudnud siiski vaid nooremleitnandi auastmeni. Seega veel üsna kaugel kindralipagunitest.

“Erakonna Eesti 200 uueks esimeheks tuleks valida isik, kes suudab erakonda juhtida ja esindada,” märkis Aria. Kristina Kallase tugevustena tõid nii tema kui ka Bard välja just selle, et tegemist on erakonna ühe asutaja ja varasema esimehega. Aria sõnul võidakse eelistada teda, sest tal on kogemusi erakonna juhtimisega ja ta tunneb seda erakonda. “Ta on kogenud poliitik, kes on töötanud nii riigikogus kui ka valitsuses. Kallas on tuntud oma selge ja kompromissitu suhtumise poolest,” rõhutas ka Bard. “Kui erakonna liikmed väärtustavad kõige rohkem poliitilist kogemust, siis oleks parim valik Kristina Kallas.”

Bard lisas siiski, et lõpuks võidakse valida erakonna uueks juhiks hoopis keegi eelpool nimetamata tegelane, sest oluline on arvestada ka erakonna sisemise olukorraga. “Eesti 200 on suhteliselt uus erakond, mis on alles arenemas. Uuel juhil peab olema oskus ühendada erakonna erinevaid vaatenurki ja luua ühise eesmärgi nimel tegutsev meeskond,” selgitas Bard. Nii tema kui ka Aria tunnistasid, et lõpuks on kõik erakonna liikmete otsustada.

“On oluline hinnata kandidaatide visiooni, poliitilisi vaateid ja suutlikkust juhtida erakonda vastavalt erakonna eesmärkidele ja väärtustele. Soovitan uurida kandidaatide tausta, osalemist erakonna tegevustes ning nende väljaütlemisi, et teha informeeritud valik,” rõhutas Aria.

Microsofti Bing vastas, et tema kui tehisintellekt ei oma isiklikke arvamusi ega saa soovitada, kes võiks olla erakonnale Eesti 200 sobivaim juht, ning andis seejärel sarnase soovituse. “See on otsus, mille peavad tegema erakonna liikmed, lähtudes kandidaatide juhtimisoskustest, poliitilisest kogemusest, visioonist erakonna jaoks ning toetusest erakonna sees ja avalikkuse hulgas. Soovitan uurida iga kandidaadi platvormi ja varasemat tegevust, et teha informeeritud otsus,” teatas Bing.

 

Andres Laiapea

 Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt