Uus Tartu loodusmaja avab täna uudistajatele uksed

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

21. september 2013 kell 9:101_TLM_kaanepiltTäna kella 11–16 avab linnarahvale uksed Tartu loodusmaja, mis on uueks koduks Tartu Keskkonnahariduse Keskusele, keskkonnainfopunktile, täiskasvanute koolituskeskusele ja tänavu  60-aastaseks saavale huvikoolile Tartu Loodusmaja. Hoonega moodustab ühtse õppekeskkonna suvel avatud park, kus on igal sammul looduslikku põnevust ja avastamisrõõmu.

 

Loodusmaja ehitamisel on peetud silmas energia säästmise võimalusi, näiteks võimaldab tavapärasest paksem soojustuskiht kokku hoida kütteenergiat. Olemas on valmidus päikeseenergia kasutamiseks ja katusele on loodud sadevee kogumise süsteem, mille vett kasutatakse kasvuhoones ja aiatöödeks. Lisaks tehakse aias oma komposti.

Loodusmaja ja sellega kokku kuuluva tervikliku pargiala lahenduse leidmise jaoks kuulutati 2010. aasta kevadel arhitektuurivõistlus. Võidutöö on inspireeritud puukännu kuivamise pragudest tekkinud mustrist. Hoone seinad on viimistletud naturaalset tooni lehiselaudisega ning siseviimistluses on kasutatud loodussõbralikke materjale.

Uut loodusmaja ümbritsev pargiala moodustab hoonega ühtse õpikompleksi. Umbes 9000-ruutmeetrisele loodusliku reljeefiga pargialale on rajatud õpperajad, istutusalad, veesilm ja vaateplatvorm. Pargis on ka lastele liivakastid, tasakaalurada, kopra pesa ja liurada. Kasvamas on pajutunnel ning rajatud on kompostialad.

Täna toimuvad ringkäigud nii majas, pargis kui talveaias, lisaks ka erinevad töötoad igale vanusele. Täpse programmiga saad tutvuda siin.

 

“Lõpetame ökotsiidi Euroopas” tähistab loodusmaja avamisel ülemaailmset rahu päeva

ÜRO on kuulutanud 21. septembri ülemaailmseks rahu päevaks. Vägivald ja sõjalised konfliktid on tihti seotud ka loodusvarade arutu kasutamisega. Nõnda tekkinud ökosüsteemide ulatuslikku kahjustamist saab pidada kuriteoks rahu vastu. Euroopa kodanikualgatus “Lõpetame ökotsiidi Euroopas“ tähistab Eestis rahu päeva Tartu loodusmaja avamisel 21. septembril kell 11:00 – 16:00 aadressil Lille 10.

“On tore, et saame oma tegevused ühendada Tartu loodusmaja avatud uste päevaga, sest nii meie kampaania kui rahvusvaheline rahu päev on pühendatud lootusele, et meie tulevased põlved saavad elada jätkusuutlikus ja rahumeelses keskkonnas. Tartu loodusmajal on nende väärtuste kasvatamisel kindlasti oluline roll,“ sõnas „Lõpetame ökotsiidi Euroopas“ kampaania Eesti eestvedaja Kadri Kalle.

Ökotsiidi kampaania pakub omalt poolt öko-etendust Loodusmaja pargis – noor improkomöödia grupp Improkraatia loob kohapeal publiku ettepanekute toel etenduse, mis on seekord temaatiliselt kuidagi seotud keskkonnaga. Pärast etendust tutvustab Improkraatia loovuse ja improvisatsiooni saladusi – kõik saavad osaleda.

“Lõpetame ökotsiidi Euroopas” kampaania tähistab ülemaailmset rahu päeva erinevates riikides üle Euroopas, kohalikud aktsioonid toimuvad Suurbritanniast Itaaliani. Lisaks kutsutakse inimesi üles oma toetust näitama ka sotsiaalmeedias.

 

 

 

 

Allikad: Tartu koduleht, Linnaleht, BNS, Tartu loodusmaja

Foto: karisma.ee

 

Toimetas Maarja Aljas

 Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt