Iga viies taimeliik on väljasuremisohus

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

26. juuni 2013 kell 16:26main_endangeredIga viies taimeliik Euroopas ja ka kogu maailmas on väljasuremisohus. Tartusse kogunevad ligi viissada maailma juhtivat taimeökoloogi, et leida lahendusi kas või mõne taimeliigi päästmiseks, vahendas ERR.

 

Foorumi esinejate seas on maailma tuntumad taimeökoloogid. Tartu ülikooli professori ja suurfoorumi peakorraldaja Martin Zobeli sõnul on konverentsi keskseks teemaks mehhanismid, mis tingivad taimkatte mitmekesisuse, aga ka nende hävinemise. „Inimmõju muutub üha enam olulisemaks. Mitte ainult läbi kliimamuutuste, mis on populaarne teema, aga tegelikult palju tõsisem küsimus on elupaikade hävinemine, võõrliigid, elupaikade lihtsustumine, saastamine. Näiteks siin on teadlastel oma selline fundamentaalne roll täita ja loodame, et see sõnum näiteks ka praktilisse loodus- ja keskkonnakaitsesse kunagi jõuab,“ ütles Zobel.

Tartu ülikooli botaanikaprofessor Meelis Pärtel avaldas lootust, et konverentsi lõpuks suudetakse sõnastada ka rida looduskaitselisi lahendusi, mis liigirohkust säilitada aitaksid. „Sellel foorumil me vaatleme ka näiteks globaalsete muutuste mõju taimekooslustele, taimkatte-maastiku muutustele. Kus meil varem olid liigirikkad niidud, praegu on need hakanud võsastuma.” Pärtel ütles, et keskendutakse sellele, mis võib tulevikus saada ja kuidas me saame ära hoida elurikkuse langust.

Zobel rõhutab, et tulevikus vajab looduskaitse terviklikumaid lahendusi. Konverentsil püütakse välja selgitada ka uusi võimalusi, kuidas loodust paremini taastada. Üksnes puude istutamine ei too endaga kaasa toimivat ökosüsteemi, ka muud komponendid on olulised, lisas ta.

 

Allikad:  ERR 1, ERR 2

Vaata ka: BBCec.europa.eu, NovaatorFoto: www.mnn.com

 

Toimetas Ksenia Kask

 Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt