Belgia keskpanga juht: rohepöördest tuleb avalikkusele ausalt rääkida

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

16. veebruar 2024 kell 16:13Foto: Pixabay / jwvein

Belgia keskpanga juht Pierre Wunsch ütles Euroopa Parlamendi saadikutele, et roheline üleminek majanduses tähendab vähem jõukust ning sellest tuleb avalikkusele ausalt rääkida. Vastasel juhul tuleb poliitikutel seista silmitsi avalikkuse pahameelega, vahendab ERR.

 

“Üleminek ei tee meid kollektiivselt jõukamaks. Me peaksime olema siiramad. Ärge püüdke panna inimesi uskuma, et rohepööre loob positiivseid võimalusi, mis suudaks kasvatada sisemajanduse koguprodukti (SKP) ja looks miljoneid hästi tasustatud töökohti,” ütles Wunsch Brüsselis.

Mõned Euroopa poliitilised erakonnad on positsioneerinud ennast rohepöörde vastastena Euroopa Parlamendi juunikuiste valimiste eel. Nende erakondade arvates võivad nad saada kasu ettevõtete kasvavast skeptitsismist keskkonnakaitse suhtes olukorras, kus paljudel sektoritel on raske konkureerida Hiina ja USA ettevõtetega.

Wunsch ütles, et enamik eurooplasi on hästi teadlik vajadusest tegutseda kliimamuutuste vastu, kuid on oluline öelda neile tõtt. Roheline üleminek pole midagi muud kui negatiivne pakkumusšokk, mille hind sarnaneb 1970. aastate energiašokiga, mida põhjustas toona nafta hinna järsk tõus, ütles Belgia keskpanga juht.

Süsinikuheitmete maksustamine ja roheliste energiaallikate hind muudab energia hindu Euroopas viis kuni kaheksa korda kallimaks kui USA-s, lisas ta.

Võimulolijad ei peaks enam probleemi eirama ning nende ülesanne on seletada, kellel tuleb kinni maksta need kõrgemad kulud, ütles Wunsch. “Ilma usaldusväärsuseta viivad esimesed tekkivate probleemide märgid avalikkuse viha ja protestini,” ütles ta ja lisas, et hiiglaslikus koguses raha kulutamine kõigest probleemide tagajärgede leevendamiseks pole imeravim.

 

Allikas: ERR

 

Toimetas Sander SoomaaKommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt