Koroonaterroristid ja sõjatööstuse lobistid kohtuvad Davoses, et eliidi vastu “usaldust taastada”

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

15. jaanuar 2024 kell 14:37



Fotokollaaž: CGTN.com ekraanikuva + Facebook (foto äsjaselt põllumeeste meeleavalduselt Saksamaal, Nürnbergis) +  istylephoto / Getty Images Canva.com

Eksklusiivses õhkkonnas ja selges Šveitsi mäestikuõhus saab Davosest taas nädalaks maailma keskpunkt, sest 15.-19. jaanuarini toimub 54. Maailma Majandusfoorumi ehk WEF-i iga-aastane kohtumine. Kuigi värskest küsitlusest selgub, et USA ja Euroopa noortele WEF meeldib ja 54 protsenti vastanutest usuvad, et tippkohtumisele kogunevad poliitikud ja ettevõtjad saavad teha maailma paremaks paigaks, viitab tänavuse konverentsi moto “Usalduse taastamine” sellele, et WEF saab ka ise aru, et pärast kolme plaandeemia-aastat vaatab maailm eliidi lobikohtumisele pigem läbi usaldamatuse prisma. 

 

WEF-i kohtumine “Usalduse taastamine” on laiemale avalikkusele juurdepääsetav enam kui 200 otseülekande kaudu – kogu programm on saadaval siin.

Kohtumisel osalevad tuhanded avalikkuse mõjutajad, paljud neist on (endised) koroonaterroristid ja praegused sisulised sõjatööstuse lobistid – “üle 100 riigi valitsuste, ülikoolide ja teiste teadusasutuste esindajad, kõik suuremad rahvusvahelised organisatsioonid ja foorumi 1000 partnerettevõtet, samuti kodanikuühiskonna liidrid, silmapaistvamad eksperdid, noored muutuste tegijad, sotsiaalsed ettevõtjad ja meedia”, märgitakse WEF-i kodulehel.

“Ajal, mil globaalsed väljakutsed nõuavad kiireloomulisi lahendusi, on ideede teoks muutmiseks vaja uuenduslikku avaliku ja erasektori koostööd,” ütles Maailma Majandusfoorumi president Børge Brende. “Foorum pakub struktuuri teadusuuringute, liitude ja raamistike arendamiseks, mis edendavad missioonipõhist koostööd aastaringselt. Aastakoosolek on selle koostöö kiirendaja, süvendades sidemeid juhtide ja algatuste vahel.”

Iroonilisel kombel püütakse “usaldust taastada” ka uue keskuse avamisega Saksamaal – riigis, kus toimuvad hetkel viimaste aastate ühed ulatuslikumad meeleavaldused valitsuse vastu. “Maailma majandusfoorum (WEF) soovib avada Berliinis GovTechi keskuse. See ei ole mitte ainult esimene WEF-keskus Euroopa Liidus, vaid ka esimene WEF-keskus, mis käsitleb otseselt GovTechi teemat,” seisis linnapea hiljutises pressiteates.

Vaata ka videoklippe värvikamatest meeleavaldustest:

 

Kes osalevad?

Sellel aastal osaleb üle 300 avaliku elu tegelase, sealhulgas üle 60 riigi- ja valitsusjuhi, nagu näiteks:

Li Qiang, Hiina Rahvavabariigi peaminister; Emmanuel Macron, Prantsusmaa president; Ursula von der Leyen, Euroopa Komisjoni president; Volodõmõr Zelenskõi, Ukraina president; Antony Blinken, USA välisminister; Jake Sullivan, USA riikliku julgeoleku nõunik ning senati ja esindajatekoja esindajad; Javier Milei, Argentina president; Pedro Sánchez, Hispaania peaminister; Viola Amherd, Šveitsi Konföderatsiooni 2024. aasta president ning kaitse-, kodanikukaitse- ja spordinõunik; Bisher Hani Al Khasawneh, Jordaania Hašimiidi Kuningriigi peaminister; William Samoei Ruto, Kenya president; Oyun-Erdene Luvsannamsrai, Mongoolia peaminister; Mark Rutte, Hollandi peaminister; Andrzej Duda, Poola president; Aleksandar Vučić, Serbia president; Tharman Shanmugaratnam, Singapuri president; Isaac Herzog, Iisraeli president; Srettha Thavisin, Tai peaminister jpt.

Rahvusvaheliste organisatsioonide juhid:

António Guterres, ÜRO peasekretär; Kristalina Georgieva, Rahvusvahelise Valuutafondi tegevdirektor; Ajay S. Banga, Maailmapanga grupi president, Ngozi Okonjo-Iweala, Maailma Kaubandusorganisatsiooni peadirektor; Jens Stoltenberg, NATO peasekretär; Tedros Adhanom Ghebreyesus, Maailma Terviseorganisatsiooni peadirektor; Achim Steiner, ÜRO arenguprogrammi administraator.

Samuti osaleb hinnanguliselt 1600 ärijuhti, sealhulgas üle 800 maailma tippjuhi, üle 150 ülemaailmse novaatori, tehnikapioneeri ja “ükssarviku”.

Muidugi ei puudu kohtumiselt ka WEF-i tiiva alla võetud 200 foorumi ülemaailmsete kujundajate, noorte ülemaailmsete juhtide ja sotsiaalsete ettevõtjate kogukondade liiget. Kohtumisel osaleb ka üle 150 eksperdimaailma juhtivatest ülikoolidest, teadusasutustest ja mõttekodadest. Osaleb ka üle 40 kodanikuühiskonna-, valitsusväliste organisatsioonide ja usujuhi.

 

“Usalduse taastamine”

WEF-i lehel seisab, et teema “Usalduse taastamine” raames on kohtumise eesmärk taastada kollektiivne ühtsus ning tugevdada juhtide hulgas läbipaistvuse, järjepidevuse ja vastutuse aluspõhimõtteid.

Kogu nädala jooksul toimuvad istungid on jagatud nelja teemasektorisse:

  • Turvalisuse ja koostöö saavutamine purunenud maailmas;
  • Majanduskasvu ja töökohtade loomine uueks ajastuks;
  • Tehisintellekt kui majanduse ja ühiskonna liikumapanev jõud;
  • Pikaajaline kliima-, loodus- ja energiastrateegia.

 

Kas WEF-ikad on võimelised taastama rahva usaldust eliidi vastu?

WEF-i üks kriitikuid, Genfi Graduate Institute’i rahvusvaheliste suhete professor Cédric Dupont on öelnud, et Davose põhiprobleem on selle legitiimsus ja läbipaistvus, sest kuidas saavad ülejäänud maailma eest otsustada sinna isiklikult nn eliidi võrgustikku looma kutsutud inimesed?

Kuna foorumi 54. aastakoosolek on usalduse taastamise teemal, keerlevad küsimused jätkuvalt ka foorumi ellukutsuja, Klaus Schwabi enda ja tema võimalike järeltulijate ümber. Eelmise aasta meediaaruannetes öeldi, et strateegilised partnerid, kes panustasid Davosis osalemise eelõigusesse kuuekohaliste arvudega, olid hämmingus organisatsiooni strateegia puudumisest selles küsimuses – Schwab ise väldib teemat ja näib ka ligi 90-aasta vanusena tahtvat oma foorumi juhi kohast kuni surmani kinni hoida. Kas see on demokraatlik? Kes ta sinna valis? Kui kaua veel? Need on küsimused, mis aina enam kõlavad ka peavoolumeedia veergudel ja mis parata – ka WEF-il osalejate seas.

WEF-i insaiderid ei soovi tavaliselt rääkida organisatsiooni tulevikust pärast Schwabi – 2023. aastal ütlesid kümned inimesed Politico-le, et kardavad, et neil keelatakse seetõttu WEF-i üritustel osalemine; teised aga väitsid, et isegi anonüümse kommentaari andmine võib päädida töökoha kaotusega.

WEF on registreeritud mittetulundusühinguna, kuid see on ka mitme põlvkonna pereettevõte. Nimelt on Schwabi lapsed Nicole ja Olivier organisatsioonis kõrgetel ametikohtadel ning tema naine Hilde juhib Davoses fondi ja auhinnatseremooniat. WEF-i põhikirja kohaselt on pereliikmetele juhatuse liikmete õigused.

2017. aastal kutsus Schwab WEF-i presidendiks endise Norra välisministri Børge Brende, samal ajal kui Schwab ise jäi tegevjuhiks. Kui mõned autsaiderid eeldasid, et tollal 79-aastane mees läheb varju, siis nad eksisid: WEF-i veebisaidi kohaselt juhib organisatsiooni 800-liikmelist personali endiselt “asutaja ja tegevesimees professor Klaus Schwab“.

Seega – kas usaldust eliidi vastu on võimeline taastama organisatsioon, mille juhi käitumine annab avalikkusele signaali, et ta ei suuda usaldada kedagi teist peale iseenda ja kelle hüüdlause “Sa ei oma midagi ja oled õnnelik!” on aina süvendanud rahva usaldamatust WEF-i suhtes?

 

Allikad: WEF, ERR, Geneva Solutions, Achut.com, Politico, lingid artikli sees

 

Toimetasid Mariann Joonas ja Hando Tõnumaa​

 



Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt