Bürokraatia küüsis: noore pere kaunist ökomaja ähvardab lammutamine

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

7. august 2013 kell 15:01Suurbritannias Walesis Põhja-Pembrokeshire’is andis kohalik omavalitsus hiljuti käsu noore pere ökomaja buldooseriga ümber lükata, mis jätaks noored koos pisipojaga kodutuks, kuna leitakse, et “arenduse head küljed ei kaalu üles kahju, mida selle iseloom ja välimus piirkonnale toob”, kirjutab Daily Mail.

 

25-aastased Charlie Hague ja Megan Williams olid sarnases olukorras nagu paljud noored, kes soovivad luua peret, kuid ei suuda endale lubada suuri väljaminekuid. Neli aastat elasid nad vagunelamus, aga kui Megan jäi lapseootele, oli selge, et sel moel enam jätkata ei saa.

Nende kasuks rääkis kaks asjaolu: Charlie isal oli neile kasutada anda piisavalt suur maatükk Glandwris, Põhja-Pembrokeshire’is ning vahetult selle maa läheduses asus ökoküla, kus oli palju teadjaid inimesi, kes said maja ehitamisel nõu ja jõuga abiks olla. Umbes aastaga valmis noortel oma kätega ehitatud unikaalne “kääbikuurg“, mille ehitamisel kasutati vaid looduslikke materjale ning kogu ehitus läks maksma vaid ligikaudu 15 000 naela.

Kuid nüüd on see unikaalne ehitis (vaata kauni sisekujundusega maja pilte SIIT) bürokraatia tõttu hävitamise ohus, kuna hiljuti andis kohalik omavalitsus välja käsu maja buldooseriga ümber lükata, mis jätaks noored koos oma aastase poja Eliga kodutuks, kuna leitakse, et “arenduse head küljed ei kaalunud üles kahju, mida selle iseloom ja välimus piirkonnale toob“.

Maja on ehitatud põhuehituse põhimõttel ja rohelise murukatusega. Kohalikud ristisid selle “kääbikuuruks“, kuna see asub nii eraldatud paigas, et paljud ei teagi selle olemasolust midagi. Kuid Pembrokeshire’i maakonna nõukogu andis välja lammutamiskäsu, kuna ehtitis on püstitatud ilma ehitusloata.

Charlie ja Megan, kes on pühendunud jätkusuutlikule eluviisile, võitlesid otsuse vastu, öeldes, et tegemist on ehitisega, mille unikaalne konstruktsioon on madala keskkonnamõjuga. Puusepp ja skulptor Charlie ütles: “Me ehitasime selle maja selleks, et luua oma pojale kasvamiseks tervislik elukeskkond. Oleme ise siin piirkonnas sündinud ja kasvanud ning me ei tahaks elada mitte kuskil mujal.“

Paar tunnistas, et maja oli algselt ehitatud ilma ehitusloata, kuna neil lihtsalt ei olnud võimalik endale sellist väljaminekut lubada. Paari palve lammutamiskäsk tühistada lükati planeerimisinspektori Iwan Lloydi poolt ümber, kuna väidetavalt rikub see piirkonna välimust ja iseloomu. Paaril on aega kaks kuud, et maatüki endine välimus taastada ja lammutada maja, mille ehitamisse on nad pannud kogu oma südame ja hinge. Neil on veel viimane võimalus oma kodu päästa, esitades avaldus tagantjärele ehitusloa saamiseks, kuid paljud kardavad, et see on ette kaotatud lahing.

Portaal naturalhomes.org on Charlie ja Megani lugu pidevalt kajastanud ning nende maja säilitamise toetuseks on avatud ka avalik petitsioon, millele on alla kirjutanud juba üle 17 000 inimese. Lugu on kajastamist leidnud ka juba mitmetes peavoolu uudistekanalites nagu BBC, Wales Telegraph, Daily Mail, The Telegraph, Turkiye Gazetesi ja Wales Online.

 

Allikad: Daily Mail, Natural Homes, BBC

Foto: www.change.org/en-GB/petitions

 

Toimetas Katrin Suik

 

 Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt