Europarlament arutab troika laialisaatmist

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

18. jaanuar 2014 kell 9:15Screen Shot 2014-01-18 at 9.57.43 AMEuroopa Parlament kahtleb rahvusvahelise laenuandjate grupi ehk nn troika demokraatlikus legitiimsuses ning soovib selle laiali saata. Lisaks on küsimusi tekitanud abipakettide kõrge hind tavakodanike jaoks. Vastav raport tuleb parlamendi täiskogu istungil hääletusele märtsis. Euroopa Keskpanga, Euroopa Komisjoni ja IMF-i anonüümsetest ekspertidest koosnev troika muutub paratamatult ka Euroopa Parlamendi abita, sest IMF-i lahkumisest troikast on Brüsseli koridorides räägitud juba mõnda aega, kirjutab ERR.

 

Troika tuli esimest korda kokku 2010. aastal, et anda abipakett raskustesse sattunud Kreekale. Kreeka sai 110 miljardit eurot, kuid ka karmi kärpeplaani, mis suurendas töötust ja ebavõrdsust. Kasinusmeetmetest polnud siiski abi ja juba 2011. aastal sekkus troika uuesti, mis vallandas riigis suured protestid. Praegu on Kreekas töötuse määr üle 27%.

Troika alternatiivina näevad europarlamendi majanduskomisjoni raportöörid läbipaistvat Euroopa Liidu organit, millel oleks aruandmiskohustus Euroopa Parlamendile. Troikal aruandmiskohustust pole ja nii tekib õigustatud küsimus, kuidas nad võivad vastu võtta otsuseid, mis mõjutavad miljonite inimeste igapäevast elu.

Üks parlamendile aru andnud troika esindajatest, Euroopa Komisjoni rahandusvolinik Olli Rehn tõrjus parlamendiliikmete kriitikat troika läbipaistmatust tööstiilist. Rehni sõnul oleks Kreeka kriisi võinud vältida, kui valitsusjuhid nõustunuks Eurostatile auditeerimisõiguse andmisega, mida komisjon soovis juba 2005. aastal. Kui Kreeka majanduse tegelik seis selgus, ei olnud troika kiirele tegutsemisele enam alternatiivi.

“Praktikas polnud teist valikut. Alternatiiv oleks olnud majanduse vabalangemine, mis oleks olnud halvem lahendus nii Kreekale kui Euroopale. Kindlasti ei ole meie töö troikas olnud alati ideaalne, sest elame ebatäisuliks maailmas. Sellegi poolest on meie strateegiad taganud majanduse elavnemise ja riigid väljuvad edukalt programmidest,” rääkis Rehn.

 

 

Allikad: ERR, Daily Sun

Foto: venitism.blogspot.com

 

Toimetas Maarja Aljas

 Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt