Eesti asub arutama Küprose abistamise tingimusi

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

4. aprill 2013 kell 9:39 

Eelnõu Küprose abipaketi memorandumi heakskiitmise kohta jõuab valitsusse järgmisel nädalal, ning edasi arutab seda riigikogu, vahendab Postimehes kirjutatut BNS.

 

Riigikogu Euroopa Liidu asjade komisjoni (ELAK) esimehe Arto Aasa sõnul võib vastav eelnõu jõuda valitsuse järgmise nädala istungile, ning riigikogu arutaks seda tõenäoliselt 15.-18. aprillil.

Küprose eelnõu juhtivkomisjoniks saab olema rahanduskomisjon, kes saadab selle arutamiseks ka parlamendi täiskogu ette. ELAK saab edaspidi regulaarseid ülevaateid, kuidas on programmi täidetud.

Riigikogu rahanduskomisjoni esimehe Sven Sesteri sõnul sõltub täpne graafik sellest, millal Küpros ja EL troika omavahel abiprogrammi detailides lõplikult kokkuleppele jõuavad. Esialgne lepe sündis juba 25. märtsil, seejärel teatati täpsustatud tingimustes kokkuleppele jõudmisest teisipäeval, 2. aprillil, kuid kolmapäeval kommenteeris Saksamaa rahandusministeerium Reutersile, et lõplik memorandumi variant saab valmis alles 9. aprilliks.

Praeguseks on selge, et suurema osa Küprose abipaketi jaoks lubatud kuni 10 miljardist eurost annab Euroopa Stabiilsusmehhanism (ESM), milles osaleb ka Eesti. Väiksem osa summast peab aga tulema Rahvusvaheliselt Valuutafondilt (IMF). Viimase tegevdirektor Christine Lagarde teatas kolmapäevases avalduses, et IMF-i poolne panus saab olema 1 miljard eurot, mis eraldatakse kolme aasta jooksul.

Kui ESM-i panus abipaketis jääb üheksa miljardi euro juurde, tähendab see, et Eesti osalust arvestades langeks meie tagatise arvele 16,74 miljonit eurot. Eesti osaluse suurus ESM-is on 0,186 protsenti ning see kehtib 12 aasta jooksul, seejärel Eesti osalus veidi kasvab.

 

Allikas: BNS

Loe lisaks: E24, Wall Street Journal

Foto: EstonianWorld.com

 

Toimetas Mariann Joonas

 

 Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt