Iga tunni tagant teeb üks Ameerika sõjaveteran enesetapu

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

4. veebruar 2013 kell 12:38Hiljuti avaldas USA sõjaveteranide ühendus uurimuse, mis kajastab tõsiasja, et enesetapp on sõjaveteranide hulgas laiemalt levinud, kui enne arvati. Iga päev võtab endalt elu umbes 22 sõjaveterani, mis tähendab ainuüksi selles sotsiaalses grupis ühte enesetappu keskmiselt iga 65 minuti tagant. New York Timesi andmetel ületab selline enesetappude hulk isegi lahingus hukkunute arvu.

 

Uurimus hõlmab perioodi 1999–2010. Eelmine sel teemal avaldatud uurimus pakkus keskmiseks enesetappude arvuks 18 veterani päevas. Uus uurimus annab aga täpsema ja paraku ka muret tekitavama pildi, näidates enesetappude arvu tõusu 11% aastatel 2007–2010. Üle 69 protsendi endalt elu võtnud veteranidest olid eluaastates 50 ja üle selle. Uuringus võeti arvesse andmeid 21 osariigist, kus sõjaväeline auaste on märgitud surmatunnistusele. Kuna osa infot teistest osariikidest on alles töötlemisel, ei pruugi see uuring veel lõplikult täpseid tulemusi kajastada.

 

See uudis avaldati vaevalt kaks nädalat pärast seda, kui USA sõjaväest teatati, et aktiivteenistuses ületas suitsiidiohvrite arv lahingus langenute hulga, saavutades rekordi – 349 enesetappu 2012. aasta jooksul, peaaegu iga päev üks.

Üldine enesetappude arv Ameerikas on samuti tõusmas, suurenedes pidevalt juba aastast 2000 ja olles surmapõhjuste nimekirjas kümnendal kohal.

 

USA sõjaveteranide ühendus loodab, et selle uurimusega saavad nad paremini kaardistada piirkonnad, kus on enesetapu riskigruppi kuuluvad veteranid ning planeerida abi pakkumist. “Meil on veel palju tööd teha ja me kasutame seda infot selleks, et parandada enesetappe ennetavaid meetodeid,” kommenteeris uuringu tulemusi veteranide ühenduse sekretär Eric Shinseki. Samas on ka seisukohti, et arvestades probleemi ulatust, on veteranide ühenduse pingutused ebapiisavad. Erru läinud endine armeepsühholoog kolonel Elspeth Cameron Ritchie leidis seda uudist kommenteerides, et „kui veteranide ühendus tahab probleemist täit selgust saada, siis miks on neil nii vähe inimesi sellega tegelema pandud”. “See on algus, aga ainult sellest ei piisa,” ütles Ritchie.

 

Originaaluuringut saad lugeda siit.

 

Allikad: Daily Mail, Reuters, CBS, New York Times, AFSP

 

 Toimetas Katrin Suik

 Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt