Jaapanis võeti vastu demokraatiat ohustav riigisaladuse seadus

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

7. detsember 2013 kell 12:54Jaapani parlament kiitis 6.detsembril heaks uue riigisaladuse seaduse, millega karmistatakse valitsusametnikele ja ajakirjanikele määratavaid karistusi vastavalt andmete lekitamise ja hankimise eest. Uudis seadusest on saanud hea vastuvõtu USA-st, vahendas Kyodo News.

 

Parlamendi alamkoda kiitis seaduseelnõu heaks läinud nädalal ning opositsiooni venitustaktikast hoolimata võttis parlamendi ülemkoda selle reedel 130 poolt- ja 82 vastuhäälega vastu.

Peaminister Shinzo Abe sõnul on seadus vajalik riikliku julgeoleku tagamiseks ning see hõlbustab julgeolekualast koostööd liitlastega, nagu näiteks USA. Ameerika Ühendriigid on seaduse vastuvõttu tervitanud rõõmsa noodiga.

Seaduse kriitikud kardavad aga, et uut seadust võidakse kuritarvitada valitsusepoolsete rikkumiste varjamiseks ning kodanikuõiguste allasurumiseks.

Nii riigisaladuste lekitajatele kui salastatud informatsiooni ebaseaduslikul viisil omandanud inimestele on nüüdsest võimalik määrata kuni kümne aasta pikkuseid vanglakaristusi. Ka salastatud andmete lekitamisele kihutamine on karistatav kuni viie aasta pikkuse vangistusega.

Teiste seas on vabaduse ja demokraatia vastase seaduse vastu sõna võtnud enam kui 250 kohaliku filmitööstuse tähte nagu näiteks Hayao Miyazaki ja Isao Takahata, ning ka mõjukad ajakirjanikud, teadlased, juristid ja muud avaliku elu tegelased.

 

Allikas: BNS, New York Times, Global Post

Foto: autismdailynewscast.com

 

Toimetas Mariann Joonas

 Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt