Ka USA-s hakatakse väärtustama vanemapuhkuse eeliseid

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

7. august 2015 kell 13:56Striimimisteenuseid pakkuv USA ettevõte Netflix teatas esmaspäeval muutustest firma tööpoliitikas: kehtima hakkas piiramatu lapsehoolduspuhkus. Nüüd saavad firma töötajad lapse sünni või adopteerimise puhul esimese aasta jooksul võtta välja nii palju puhkepäevi, kui nad õigeks peavad. Täispalgaga vanemapuhkust saavad kasutada nii emad kui ka isad ning see võimaldab neil paindlikult plaanida lapsega koos veedetavat aga ja töötamist. Vanemapuhkusel olijatele jätkab firma palga maksmist, mistõttu ei pea värsked vanemad taotlema riiklikke toetusi.

 

Töö ja eraelu suhteid uurivate asjatundjate sõnul on praeguste noorte põlvkonna eripäraks nõudlus paindlikuma töögraafiku järele. Noorte jaoks on äärmiselt oluline hoida töö ja pereelu tasakaalus ning firmad, kes sellega arvestavad, on populaarsemad töökohad. Striimimisfirma Netflix on USA-s esimene, kes pakub oma töötajatele nn piiramatut vanemapuhkust.

Firma uue poliitika kohaselt võivad isad ja emad nii lapse sünni kui ka lapsendamise puhul võtta aasta jooksul nii palju puhkepäevi, kui nad heaks arvavad. Näiteks võib vanem asuda tööle poole kohaga, täiskohaga või oma töökoormust vastavalt vajadusele muuta. Firma aga jätkab eelnevalt kokkulepitud palga maksmist, pakkudes vanematele suuremat rahanduslikku kindlustunnet.

Nii piiramatu vanemapuhkuse kui ka tavapuhkuse puhul tähendab “piiramatu“ seda, et töötajad ja tööandjad ei pea vabaks võetud päevade kohta arvet pidama. Selle asemel räägivad töötajad ja tööandjad läbi, milline puhkus oleks töötajale sobiv ning kes saab teda puhkuse ajal asendada. Vestluste abiga ennetatakse ka puhkuse privileegi kuritarvitamist ja alarakendamist, andes töötajale märku, kui pikka puhkuse tsüklit peetakse normaalseks või ausaks.

 

Vähendab läbipõlemise ohtu

Firma uus poliitika on leidnud suurt heakskiitu, usutakse, et selline lähenemine tõstab töömoraali, vähendab läbipõlemise ohtu, meelitades Netflixi ühtlasi rohkem talente ja andes vanematele võimaluse oma lapsega lähedasemaid sidemeid luua, muretsemata oma elustandardi langemise pärast. Netflix ei karda, et vanemad hakkavad piiramatut puhkust kuritarvitama, tuues välja, et pigem muretsetakse töölt puudumise pärast: nii näidakse oma kolleegidest vähem pühendununa.

Pennsylvania ülikooli Whartoni kooli professor ning töö ja eraelu tasakaalu poliitikate uurija Stewart Friedman on samuti Netflixi otsust tervitanud, nentides, et sellega on pandud firma konkurentidele suurem surve ka oma poliitikate ümbertegemiseks. Ühest küljest võib Netflixi poliitika kutsuda rohkem uusi noori talente enda ridadesse, teisest küljest võivad teiste ettevõtete töötajad näha, et mõistlik ja paindlik lapsehoolduspuhkus on täiesti võimalik ning hakata seda ka oma tööandjatelt nõudma.

Küsimus ongi selles, mida teevad nüüd teised ettevõtted. Näiteks teatas Microsoft päev pärast Netflixi teadaannet, et ka nemad pikendavad palgaga vanemapuhkust: nüüd võivad lapse sünnitanud emad saada Microsoftilt kuni 20 nädalat palgaga puhkust. Kuigi see pole Netflixi uue poliitikaga samal tasemel, on see siiski samm paindlikuma töökeskkonna poole. Friedmani sõnul on see järjekordne näide sellest, et suhtumine tööpoliitikasse on murranguliselt muutumas.

 

Allikad: Business Insider, The New York Times

Vaata ka PM artiklit.

 

Foto: www.asicentral.com

 

Toimetas Allar Pajuste

 

NB! Telegram tegutseb tänu lugejate abile. Kui sinu arvates on Telegramis ilmuv info vajalik ja oluline, võid soovi ja võimaluse korral meid toetada. Telegrami lugeja vabatahtliku toetuse tegemiseks vajaliku info leiad siit.Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt