Isapuhkus pikeneb 10-lt päevalt 30-le

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

9. august 2019 kell 9:23



Sotsiaalminister Tanel Kiik allkirjastas määruse, millega senine 10 päevane isapuhkus pikeneb 30-le päevale ning isa täiendavat hüvitist hakkab Sotsiaalkindlustusamet maksma otse lapsevanemale. Muudatus jõustub 1. juulist 2020, seisab ministeeriumi pressiteates.

 

“Muudatus annab peredele paremad võimalused jagada laste eest hoolitsemise koormust, kuna nüüd saavad ka isad jääda isapuhkusele kauemaks ning seda soovitud ajal, kas emaga samal ajal või eraldi,“ sõnas sotsiaalminister Tanel Kiik.

Kui seni maksis isapuhkusele jääjale puhkuse tasu välja tööandja, siis nüüd teeb seda  Sotsiaalkindlustusamet otse vähendades sellega tööandja koormust.

Vanemahüvitise süsteemi korrastamisega kehtestati isadele õigus vanemahüvitisele, mis ei sõltu tema eelnevast töösuhtest ega töötamise lepingulisest vormist ning isa saab hüvitist kasutada emaga samal ajal või eraldi.

30-päevast isapuhkust ja/või isa täiendavat vanemahüvitist on võimalik kasutada kuni lapse 3-aastaseks saamiseni ning seda võib kasutada nii ühes osas kui ka osade kaupa. Näiteks võib isa kasutada esimesed 10 päeva isapuhkusest siis, kui laps sünnib (et olla emale abiks) ning ülejäänud 20 päeva siis, kui laps on juba aastane või pooleteist aastane. Riigikogu võttis vastavad seadusemuudatused vastu 2017. aasta lõpus.

2018. aastal kasutas isapuhkust 72% kõigist isadest, kellel oli selleks õigus. Vanemahüvitise saajate seas oli 2018. aastal isasid 10,9%. 2018. aasta jooksul määrati esmakordselt vanemahüvitis 1910 isale.

Riikides, kus osa vanemapuhkusest on reserveeritud isadele, on isade osakaal vanemapuhkuse kasutajate hulgas väga kõrge, näiteks Norras, Islandil ja Rootsis ligi 90%.

 

Allikas: Sotsiaalministeerium

Foto: Adobe Stock

 

Toimetas Sander Soomaa



Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt