Maavärinad Texases tekkisid frakkimise tagajärjel?

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

5. detsember 2013 kell 12:43



Massachusettsi osariigi valitsuse keskkonnakomitee on vastu võtnud eelnõu, et kehtestada 10-aastane keeld naturaalgaasi frakkimisele. Selline samm astuti hiljuti Texases toimunud maavärinate tõttu, mis tõstsid uuesti päevakorda probleemid vastuolulise puurimistehnikaga.

 

Seaduseelnõu on koostatud, et kaitsta osariigi joogivett võimaliku saastatuse eest ning ühe algataja, valitsusliikme Peter Kocoti sõnul peab see “kindlustama kohalike kogukondade tervise ja õitsengu“. Selleks, et eelnõu seadusena jõustuks, peab ajutine keeld saama valitsusenamuse heakskiidu ja demokraadist kuberneri Deval Patricku allkirja.

 

Maavärinate põhjuseks peetakse frakkimist

Frakkimiskeelu (frakkimine on surve ja puur-lõhketööde abil kivimi lõhestamine ja lõhede avamine ning avatuna hoidmine kivimist kas vee või gaasi kättesaamise eesmärgil) seaduseelnõud tutvustati päev pärast seda, kui Texast tabas 3,6-magnituudine maavärin, mis oli viimase kolme nädala jooksul toimunud värinatest üks tugevamaid. Selles aga süüdistatakse just frakkimist. Õnneks ei saanud väiksemate maavärinate käigus keegi surma, küll aga on Texase kohalikud elanikud mures tuleviku pärast.

Võimsa maavärina tsentrisse jäänud Azle linna elanikud väidavad, et maavärinatele eelnes kemikaalide lõhn. Üks linnaelanikke Rebecca Williams ütles: “Me saanud aru, kust see kemikaalide lõhn tuli,“ ütles Williams, “aga sellele järgnesid järjest tugevamaks muutunud tõuked. Kui toimus 3,6-magnituudine maavärin, proovisin tõusta püsti ning joosta allkorrusele, aga maja värises nii tugevalt, et joosta oli võimatu.“

 

Nafta- ja gaasitööstus taastuvenergia vastu

Dentonis elav frakkimisevastase liikumise aktivist Tara Linn Hunter on kindel, et tema ägenenud terviseprobleemid on samuti puurimisega seotud. “Me elame linna gaasikaevanduse jalamil. Minul isiklikult on selle tõttu tekkinud astma. Pulverisaatorid ja inhalaatorid on osa minu igapäevaelust ja mu tervis on muutunud aina viletsamaks nende viie aasta jooksul, mis ma siin linnas olen elanud.“ Hunteri sõnul tuleb 40% Dentoni energiat tuuleenergiast ning enamik kohalikke sooviksid, et selle osakaal suureneks veelgi. Ent aktivistid arvavad, et seda ei juhtu, sest “mõningatel linnavalitsuse liikmetel on sidemed nafta- ja gaasitööstuses“.

Seda seisukohta jagab ka Dishi linna endine linnapea ja keskkonnaaktivist Calvin Tillman, kelle sõnul on nafta ja gaasi lobitöö Texases võimsam kui üheski teises osariigis. “Minu meelest on nafta- ja gaasitööstus teinud kõike, mida nad saavad, et ennetada Texase osariigis taastuvenergia laiemat kasutuselevõttu. Selleks, et mina saaksin panna oma majale päikesepaneeli, pean ma läbima märkimisväärse bürokraatliku kadalipu, et seda luba saada. Kui aga ma tahaksin oma tagahoovi puurida gaasikaevu, saaks see ilmselt pärastlõunaks tehtud.“

Texasel on veebilehel FracFocus (tööstusliku frakkimise avalikuks tegemise veebileht) märgitud ligi 6000 nafta ja gaasi frakkimiskaevu. Frakkimise pooldajad väidavad, et see on ohutu tehnoloogia, mis aitab hoida elektri hindu madalana ning kindlustab USA-le iseseisvuse energiaturul.

 

Allikad: RT 1, RT2, Huffington Post, Dallas Observer

Foto: dallasnews.com

 

Toimetas Marlen Laanep

 



Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt