Rahvaalgatus parlamendis: Soome koolides võib kaduda kohustuslik rootsi keel

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

25. aprill 2014 kell 9:05grammar-book

Foto: pando.com

Kohustuslike rootsi keele tundide vastane kodanikualgatus kogus Soomes vajalikud 50 000 allkirja ning petitsioon koos allkirjadega viidi eile parlamenti, vahendab ERR. Millal küsimus seal arutlusele võetakse, ei ole veel teada.

 

Kampaania “Ruotsi vapaaehtoiseksi” (rootsi keel vabatahtlikuks) eestvedajad loodavad, et kui rootsi keel poleks mitte kohustuslik koolitund vaid valikaine, õpiksid noored meelsamini ka teisi võõrkeeli, mis praegu on jäänud tagaplaanile.

“Idee on selles, et me suurendaksime Soome keeleõppes valikulisust. Me kulutame palju aega rootsi keele õppimisele, mida võiks veeta õppides inglise keelt või midagi muud. Suure tõenäosusega kasvaks koolides teiste oluliste globaalsete keelte õpetus nagu hispaania, prantsuse, saksa või vene keel,” selgitas koolidirektor Arto Juntunen. Tema hinnangul on praegu Rootsil Soome ees üsna selge konkurentsieelis, kuna sealsed noored õpivad koolis rohkem rahvusvaheliselt olulisi keeli kui rootsi keelele keskenduvad soomlased.

Praeguseks on petitsioon kohustusliku rootsi keele õppe kaotamiseks kogunud üle 62 000 allkirja, parlament peab arutama kodanikualgatusi, mis on kogunud üle 50 000 toetushääle. Varem on Soome parlamenti jõudnud näiteks karusnaha vastased ja samasooliste abielu pooldavad kodanikualgatused.

Rootsi keel on Soome koolides kohustuslik olnud alates 1968. aastast.

 

Allikad ja lisalugemist: ERR, YLE, Vapaa Kielivalinta, Etelä-Suomen Sanomat

Foto: pando.com

 

Toimetas Mariann Joonas

 Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt