Vene keel on tõusmas Ida-Soomes rootsi keele asemele

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

29. jaanuar 2013 kell 11:31Ida-Soomes on muutunud aina populaarsemaks idee anda koolis võimalus õppida rootsi keele asemel hoopis vene keelt. MTV3 läbi viidud küsitlusest selgus, et 88% vastanutest toetab sellist uuendust.

Idee toetajate hulgas on aga viiendik seda meelt, et rootsi keele staatus koolis õpitava kohustusliku keelena tuleb lõpetada, ülejäänute (68%) arvates peaks vene keele õppimise võimalus tähendama õpilase enda valikut: kas valida vene ja rootsi keele vahel või õppida koguni mõlemat.

Soomes on juba mõnda aega kogunud toetust soov vabaneda koolis nn sundrootsist, kuid nüüd on Ida-Soome ja vene keele kaasus andnud sellele uue hoo. Tänase seisuga on rootsi keele õppimine koolis jätkuvalt kohustuslik ja vene keelt saab õppida teise kohustusliku “kodumaise keelena” ainult rootsi keele kõrval.

Samas uuringus vastas 57% küsitletutest, et rootsi keele õppimise kohustuse aeg on ümber. Huvitav on sooline erinevus suhtumises rootsi keele kohustuslikkusesse: meeste hulgas on sellele selge toetus kahe kolmandiku poolt, naiste seas aga jagunetakse laias laastus pooleks.

Mõistagi mõjutab suhtumist rootsi keele õppimise kohustusse ka vastaja haridus – mida kõrgem see on, seda suurem on toetus rootsi keelele.

Teema ei ole mitte ainult regionaal- või meediakeskne, vaid mõni päev tagasi võttis selles küsimuses sõna ka Lappeenrannas viibinud president Niinistö, kes rõhutas vene keele oskamise parandamise vajadust, kuid hoiatas, et seda ei tohiks teha rootsi keele arvel ehk suhetes naabritega on kõik suunad olulised.

Allikad: MTV3, Yle, Kauppalehti.

 

Toimetas Ain Hinsberg

 Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt