Kodanikualgatusest seaduseks: Soomes jõustub sooneutraalne abieluseadus

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

20. veebruar 2015 kell 19:53Reedel, 20. veebruaril kinnitas Soome president Sauli Niinistö abieluseadust puudutava muudatuse, mille tagajärjel jõustub 17. märtsil 2017 sooneutraalne abieluseadus. Tegu on esimese Soome seadusega, mis sai alguse kodanikualgatusest, kogudes ligi 167 000 toetusallkirja. 2013. aastal läbi viidud küsitluse kohaselt pooldas sooneutraalse abielu seadustamist 58% vastajatest. Sooneutraalne kooseluseadus jõustus Soomes juba 2002. aastal.

 

Abieluseaduse muutmise kiitis Soome parlament heaks 2014. aasta novembris esimesel lugemisel 105 poolt- ja 92 vastuhäälega, ja detsembris teisel lugemisel 101 poolt- ja 90 vastuhäälega. Justiitsministeeriumi ülesandeks on nüüd valmistada ette muudatusi ka teistesse sellega seotud seadustesse, ettepanekud peaksid parlamenti jõudma enne käesoleva aasta lõppu.

Soome on Skandinaaviamaadest viimane, kus abieluseadus sooneutraalseks muudeti – Taanis jõustus see 2012. aastal (sooneutraalne kooseluseadus aastal 1989),  Norras 2009. aastal (kooselu 1993) ja Rootsis samuti 2009. aastal (kooselu 1995).

Juba järgmisel nädalal võtab Soome parlament arutlusele veel ühe kodanikualgatusena tehtud ettepaneku, mille kohaselt võiks praegu koolides kohustuslik rootsi keele õpe muutuda vabatahtlikuks. Rootsi keelt valikaineks sooviv petitsioon kogus ligi 62 000 allkirja, parlament on kohustatud kodanikualgatust menetlema 50 000 toetusallkirjast alates. Möödunud aastal läbi viidud küsitluses toetas algatust 74% soome keelt emakeelena kõnelevatest kodanikest. Soomes on kaks riigikeelt, soome ja rootsi; rootsi keel on õppeainena Soome koolides olnud kohustuslik alates 1968. aastast.

 

Allikad: Nyt, Soome presidendi koduleht, YLE, Helsingin SanomatTelegram

Foto: blogs.oii.ox.ac.uk

 

Toimetas Mariann Joonas

 

NB! Telegram tegutseb tänu lugejate abile. Kui sinu arvates on Telegramis ilmuv info vajalik ja oluline, võid soovi ja võimaluse korral meid toetada. Telegrami lugeja vabatahtliku toetuse tegemiseks vajaliku info leiad siit.

 Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt