Sünteetiline kanep põhjustas Colorados kuuga üle 200 mürgistuse

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

30. detsember 2013 kell 17:25synthetic-marijuanaLoodusliku kanepi kohta avastatakse aina enam raviomadusi, kuid katsed sünteetiliselt kannabinoide toota on järjekordne näide sellest, kuidas loodusliku taime omaduste laboris järeleaimamine toob kaasa pigem kahju kui kasu. Colorado osariigis on sünteetilise kanepi tarbimine põhjustanud haigestumisi ja isegi surmajuhtumeid. Selle aasta augustis teatati Denveris üle 200 juhtumist, kui inimesed said mürgistuse sünteetilise kanepi tarbimise tõttu.

 

Sünteetilise kanepi kasutajate pöördumine erakorralise meditsiini osakonda Colorados hakkas sagenema juba selle aasta augusti lõpus. USA haiguste kontrolli ja ennetuse keskus (Centers for Disease Control and Prevention) algatas uurimise ning leiti, et Colorados on levimas kaks uut tüüpi sünteetilist marihuaanat.

Looduslik kanep on Colorado osariigis legaalne, kuid sünteetiline variant mitte. Tegemist on taimse materjaliga, millele on pihustatud kanepi psühhoaktiivse komponendi tetrahüdrokannabidiooliga keemiliselt sarnast sünteetilist ainet. Sünteetiline kanep, mida tuntakse ka nime all K2 või spice (spaiss), ilmus USA-s kasutusele 2009 ja seda müüakse tüüpiliselt väikestes hõbedastes kotikestes, kirjeldades seda kui suitsetamiseks sobivat materjali.

Augusti keskpaigast kuni septembri keskpaigani leiti 221 võimalikku sünteetilise kanepi kasutamise juhtu ja 10 inimest neist lõpetasid intensiivraviosakonnas, samuti arvatakse, et kolm surmajuhtumit olid põhjustatud sellest ainest. 127 juhul, mida lähemalt uuriti, leiti et 64% kaebas kõrgenenud vererõhu üle, 32% kurtsid ärevust ning 25% segaduses olekut. Sünteetilise marihuaana lühiajalised nähud on kontrollivõime ja valureaktsiooni kadumine, ärevus, kahvatus, krambid, oksendamine, tugev higistamine, kontrollimatud spastilised liigutused, kõrgenenud vererõhk ja südametöö. Aine hakkab mõjuma 3-5 minuti jooksul ning selle toime võib kesta kuni kaheksa tundi. Kasutajad võivad kogeda ka tõsist paranoiat, pettekujutelmi ja hallutsinatsioone.

Kuna sünteetilise marihuaana kohta on vähe teada, siis on selle üledoosi ka raske ravida. Tarbijaid petetakse lubadusega, et tegemist on loodusliku tootega ning samas ei tule need kemikaalid standardsetes narkotestides välja. Patsientide poolt antud info põhjal tuvastati ja suleti neli müügipunkti, mis müüsid sünteetilist kanepit.

 

Allikad: Huffington Post, Drugfree.org, CNNFoto: crimeblog.dallasnews.com

 

Toimetas Katrin Suik

 Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.