Suri Raudne Leedi Margaret Thatcher

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

8. aprill 2013 kell 15:53 

Endine Briti peaminister Margaret Thatcher suri täna varahommikul rabanduse tagajärel, teatas tema esindaja, vahendavad BNS ja ERR.

 

Margaret Thatcheri surma kinnitasid ka tema poeg Mark ja tütar Carol.

Thatcher oli 87-aastane. Kauaaegne konservatiivide liider juhtis Briti valitsust aastail 1979-1990.

Raudse Leedi hüüdnime saanud Thatcher alustas oma poliitikukarjääri 1959. aastal, mil ta valiti Briti alamkotta. 1970ndate alguses töötas ta haridusministrina ning 1979. aastal sai temast peaminister. Ta juhtis Briti esimese naispeaministrina valitsust kuni 1990. Thatcheri ametiaega jääb 1982. aasta Falklandi sõda Argentinaga.aastani.

1975. aastal valiti Thatcher Konservatiivse Partei juhiks. Ta võitis üldvalimised 1979., 1983. ja 1987. aastal.

20. sajandi pikima ametiajaga peaminister ja Suurbritannia ainus naissoost valitsusjuht elas viimastel aastatel avalikkusest tagasitõmbununa. Pärast mitut insulti soovitasid arstid Raudsel Leedil 2002. aastal avalikest esinemistest loobuda.

Samuti süvenes Thatcheril dementsus, eelmise aasta detsembris eemaldati temalt kasvaja. Thatcheri abikaasa Denis suri 2003. aastal.

Valitsusbüroo teatel korraldatakse Thatcherile samaväärsed matused kui kuninganna emale ja printsess Dianale, kuid vastavalt Thatcheri soovile ei ole need riiklikud matused. Kuningakoja kõneisiku teatel avaldas kuninganna Thatcheri surma puhul kurvastust ning saadab tema perekonnale privaatse kaastundeavalduse.

 

Allikad: BNS, ERR, The Telegraph, BBC

The Telegraphi fotol on Margaret Thatcher 1987. aastal.

 

Toimetas Õnne PuhkKommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt