Šveitsi ja Venemaa teadlased pole Arafati surma põhjuses üksmeelel

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

15. oktoober 2013 kell 13:50Nädalavahetusel juhtivas meditsiiniajakirjas The Lancet ilmunud artiklis kinnitatakse teaduslikult eelmisel aastal ajakirjandusse levinud infot, et teadlased leidsid Yasser Arafati riietelt polooniumi jälgi. Šveitsi radiatsioonieksperdid kinnitasid, et leidsid Arafati riietelt polooniumi jälgi, mis “toetab võimalust”, et Palestiina omaaegne liider mürgitati.

 

Arafat suri Prantsusmaal 11. novembril 2004, kuid arstid ei osanud surma põhjust kindlaks teha. Arafati lese palvel tema surnukeha ei lahatud, kuid Palestiina liidri säilmed kaevati mullu novembris proovide võtmiseks üles. Uurimine jätkub, seda viivad eraldi läbi teadlaste rühmad Prantsusmaal, Šveitsis ja Venemaal.

Ajakirjas Lancet ilmunud artikli kohaselt leidsid Lausanne’i teadlased 75 proovi radioloogilisel uurimusel mitmest proovist referentsproovidega võrreldes oluliselt kõrgema polooniumitaseme. Kõrgeid radioaktiivse elemendi tasemeid leiti Palestiina liidri verest, uriinist ja süljest. “Leiud kinnitavad võimalust, et Arafat mürgitati poloonium 210-ga,” märgitakse artiklis.

Arafat jäi haigeks 2004. aasta oktoobris ja tema sümptomite hulka kuulusid peapööritus, oksendamine ja kõhuvalud. Vaid paari nädalaga läks tema tervis halvemaks ja ta viidi okupeeritud Läänekaldalt Prantsusmaal asuvasse haiglasse, kus tervise halvenemisele ei suudetud piiri panna. Arafat oli surres 75-aastane.

 

Venelased välistavad polooniumi

Vene meditsiini- ja bioloogiaagentuuri juht Vladimir Uiba on aga seisukohal, et palestiinlaste omaaegse liidri Yasser Arafati surma põhjuseks ei saanud olla polooniumimürgitus. “Teda ei võidud polooniumiga mürgitada. Uuringu läbi viinud Vene eksperdid ei leidnud selle aine jälgi,” ütles Uiba teisipäeval Interfaxile.

Tema sõnul tegid Vene agentuuri eksperdid Arafati säilmete detailse analüüsi ning informeerivad seejuures uuringute käigust regulaarselt Venemaa välisministeeriumi.

Üks kuulsamaid polooniumiga seotud surmajuhtumeid on Vene dissidendi Aleksander Litvinenko arvatatav mürgitamine.

 

 

 

Allikad: BNS, Aljazeera, Wikipedia

Foto: ilawyerblog.com

 

 

Toimetas Maarja Aljas

 Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt