Terviseamet kinnitas Telegramis kajastatut: testipandeemia on läbi!

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

27. veebruar 2021 kell 15:48



Foto: Etebetetele – Üleslaadija oma töö, CC BY-SA 4.0, Wikimedia Commons

“Hiinast levima hakanud koroonaviiruse Covid-19 osas analüüside võtmise otstarbekuse otsustab tervishoiutöötaja juhudefinitsiooni ehk ilmnenud sümptomite ja inimese reisiandmete alusel,” kirjuti Terviseameti lehel juba aasta tagasi. Telegram on sama ettepanekut erinevatelt arstidel ja teadlastelt kajastanud pea aadta, samuti on sarnaseid juhendeid andnud Maailma Terviseorganisatsioon. Viimati teatas WHO jaanuaris 2021, et koroonaviiruse diagnoosimisel peaksid lisaks positiivsele testitulemusele olema ka SÜMPTOMID.

 

Sümptomiteta inimest testida ei saa

Terviseameti nakkushaiguste seire ja epideemiatõrje osakonna juhataja Mari-Anne Härma sõnul saab koroonaviiruse suhtes testida vaid neid inimesi, kel on sümptomid juba ilmnenud. „Enne köha, nohu ja palaviku ilmnemist võib testimine anda valenegatiivse tulemuse,“ ütles Härma, kelle sõnul lähtuvad ka soomlased eestlastega sarnasest loogikast. „Nii meie, meie põhjanaabrite kui rahvusvahelise kogukonna eksperdid leiavad, et sümptomiteta reisilt naasnuid ei ole mõtet testima hakata.“

 

Koroonaviiruse kahtlusel võib olla tegemist ka gripi või gripilaadse viirusega

„Koroonaviirust tasub kahtlustada siiski siis, kui on olemas nii äsjane reisikogemus haiguse levikupiirkonnast kui ka haigusele iseloomulikud sümptomid. Muul juhul on tegemist siiski meil laialdaselt leviva gripi või gripilaadse viirusega,” ütleb Härma ja lisab, et koroona-kahtlusega ei tohiks EMO-sse pöörduda vaid pidada nõu perearstiga või helistada hädaabinumbrile.

 

WHO reisimist ei piirata ei soovita, Terviseamet jääb sel teemal tagasihoidlikuks

Kuigi maailma tervishoiuorganisatsioon (WHO) reisimisele või kaubandusele piiranguid kehtestada ei soovita, tasub Hiina ja Põhja-Itaaliasse reisimist Härma sõnul praegusel hetkel siiski pigem vältida. „Hiina ja Põhja-Itaalia neli regiooni eristuvad teistest koroonaviiruse juhtudega riikidest sellepoolest, et Hiinas on täheldatud laialdast kogukonnapõhist viiruse levikut ja Põhja-Itaalia eelnimetatud regioonides on kiire sündmuste arenguga piiratud kogukonnapõhine levik. Samuti on Eestil Itaaliaga olemas ka otselennud,“ ütles Härma.

Küll soovitab terviseamet haiguse leviku riskipiirkondadest ehk Hiinast ja Põhja-Itaaliast (eelkõige Lombardia, Veneto, Emilia-Romagna ja Piedmonte regioonist) naasnud inimestel võimalusel kaks nädalat kodus töötada ja haiguse peiteaja möödumiseni rahvarohkeid üritusi vältida.

Teistele reisisihtkohtadele terviseameti soovitused ei laiene, sest koroonaviiruse üksikjuhtude  ehk laialdase kogukonnapõhise leviku puudumise puhul on nakatumise risk madal. „Siiski tuleb arvestada, et me ei saa välistada uute juhtude ilmnemist nendest piirkondades, mistõttu võib reisimine eelkõige kohalikult kehtestatavate piirangute tõttu muutuda raskemaks,“ ütles Härma.

Nüüd on aasta Terviseameti tollasest teatest möödas. Millal hakkab Terviseamet mineviku ennast ja tänast WHO-d kuulda võtma?

 

Allikas: Terviseamet

 

Toimetas Mariann Joonas


Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt