Maailma Terviseorganisatsiooni testimisjuhised aitaksid koroonajuhtumite arvul langeda? (täiendatud)

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

23. jaanuar 2021 kell 17:27



Joe Bideni ametivande andmise ajal selgitas Maailma Terviseorganisatsioon (WHO) varasemaid juhiseid seoses COVID-19 testimiseks kasutatud PCR-testidega. Juhend, mis soovitab laborantidel testitulemuste tõlgendamisel ettevaatlik olla (mainides võimalikke valepositiivseid) ja rõhutab, et PCR-test on mõeldud vaid abivahendiks, aitaks ehk vähendada COVID-i juhtumite arvu, kui seda võetaks piisavalt tõsiselt.

 

Kuigi PCR-analüüse on laialdaselt kasutatud kogu maailmas, et teha kindlaks, kellel on positiivne COVID-i juhtum, ei ole need loodud diagnoosimiseks, kuna need ei erista passiivseid viiruseid või surnud viirusosakesi “elavatest” või paljunemisvõimelistest viirustest.

Lisaks on WHO soovitanud eelnevalt kuni 45 amplifikatsiooni tsüklit, et teha kindlaks, kas kellelgi oli COVID või mitte. Aga fakt seisneb selles, et mida rohkem tsükleid test läbib, seda tõenäolisem on valepositiivse tulemuse saavutamine – kõik, mis ületab 30 tsüklit, paljundab proovimaterjali nii palju, et isegi ebaolulised DNA järjestused võivad anda lõpuks positiivse tulemuse, isegi kui teie viiruskoormus on äärmiselt madal või viirus on passiivne ega kujuta endast ohtu ei teile ega kellelegi teisele.

 

20. jaanuari WHO teade ütleb nii:

IVD-de [in vitro diagnostikameditsiiniseadmete] kasutajad peavad IFU-d [kasutusjuhendit] hoolikalt läbi lugema ja järgima, et teha kindlaks, kas tootja soovitab PCR-positiivsuse läve käsitsi reguleerida.

WHO juhis “SARS-CoV-2 diagnostiline testimine” peab vajalikuks nõrkade positiivsete tulemuste hoolikat tõlgendamist (1). Viiruse tuvastamiseks vajalik lävetsükkel (Ct) on pöördvõrdeline patsiendi viiruskoormusega. Kui testitulemused ei vasta kliinilisele pildile, tuleks võtta uus proov ja proovida uuesti sama või teistsuguse NAT-tehnoloogia abil.

WHO tuletab IVD kasutajatele meelde, et haiguste levimus muudab testitulemuste ennustavat väärtust; kui haiguste levimus väheneb, suureneb valepositiivsete oht (2). Seega tõenäosus, et positiivse tulemusega inimene on tõeliselt nakatunud, väheneb levimuse vähenemisega, olenemata väidetavast spetsiifilisusest. 

Enamik PCR-analüüse on määratud diagnoosimise abivahendina, seetõttu peavad tervishoiuteenuse osutajad kaaluma kõiki tulemusi koos proovide võtmise ajastuse, proovitüübi, analüüsi eripära, kliiniliste vaatluste, patsiendi ajaloo, kontaktide kinnitatud oleku ja epidemioloogilise teabega.

 

Allikad: WHO (20. jaanuar 2021), The Defender

 

 

Toimetas Madis Mark

 



Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt