USA õhku lasta lubanud Hiina kindral on Pentagoni aukülaline

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

6. märts 2013 kell 17:45Zhu Chenghu

2005. aastal USA õhku lasta lubanud Hiina kindralmajor Zhu Chenghu külastab sel nädalal sõjaväe vahetusprogrammi raames Pantagoni.

 

“Kui ameeriklased suunavad oma raketid ja laskemoona Hiina territooriumile, peame me minu arvates vastama tuumarelvadega,” kommenteeris Zhu Financial Timesi reporterile 2005. aastal, kui arutleti teemal, mis juhtuks, kui USA sekkuks Hiina-Taiwani konflikti.

Mees on sarnaseid asju öelnud varemgi, näiteks 1995. aastal tõdes ta: “Meie, hiinlased, oleme end valmis pannud juhuks, kui kõik linnad Xianist lääne pool peaksid hävinema. Muidugi, ameeriklased peavad olema valmis selleks, et sajad linnad hävitatakse hiinlaste poolt.”

Kuid hoolimata kindrali korduvatest ähvardustest USA suhtes, on ta sel nädalal sõjaväe vahetusprogrammi raames Pentagoni kutsutud. Zhu ja tema 10-liikmeline delegatsioon külastavad Hawaiid ja Washingtoni. Käesoleva aasta teisel poolel on USA militaarametnikud plaaninud omakorda külastada Hiinat.

Senaator James Inhofe’ sõnul aitab Zhu külaskäik loodetavasti Pentagonil täpsemalt teada saada, mis on Hiinal seoses tuumaarsenaliga plaanis, sest siiani on USA-l olnud raske seda mõista.

 

Hiina-spetsialistid kommenteerisid Beaconile, et kui Hiina sõjavägi ei oleks Zhu selja taga seisnud, poleks ta selliseid väljaütlemisi saanud endale lubada. Nimelt oleks ta oma ametikoha kaotanud, kui käitunuks reeglite vastaselt. Väljaandele teadaolevalt sai ta aga 2005. aastal hoopis ametikõrgenduse.

2005. aasta Taipei Timesis kirjutatakse aga, et Hiina siseministeeriumi nõukogu aseesimees You Ying-lung mõistis Zhu ütlemise hukka: “Ta peaks vabandama.”

 

Allikad: Russia Today, Fox News, Free Beacon, Taipei Times

 

 

Toimetas Mariann Joonas

 Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt