Hiina õhusaaste tulemus: poes müüakse purkides värsket õhku

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

31. jaanuar 2013 kell 10:26Pekingi elanikud on sunnitud aastat alustama äärmiselt suure saastekontsentratsiooniga õhku sisse hingates, People’s Daily andmetel olid Hiina õhu näitajad nii halvad viimati aastal 1954.

Jaanuari 29 päevast on 24 ära märgitud kui ohtlikud. Õhu mürgisus ületab lubatud piiri 20-kordselt, Pekingi kesklinnas on nähtavuseks hinnatud 90 meetrit. Sudu segab ka lennuliiklust: vähemalt 100 lendu on annulleeritud, mis muudab paljudele Hiina uue aasta vastuvõtmise ajaks koju saamise keerukaks.

 

Kuid igast olukorrast saab kasu lõigata. Varakas Hiina ettevõtja Chen Guangbiao hakkas turustama karastusjoogipurgi sarnasesse anumasse pakitud värsket õhku, mis maksab umbes 80 senti tükk. Chen on tuntud ka helde heategijana ja oma PR-trikkide poolest.

Ta kommenteeris ABC Newsile, et soovib selle aktsiooniga tõsta linnakodanike ja ametnike teadlikkust keskkonnateemadel. “Kui me ei pööra tähelepanu keskkonnakaitsele, siis kümne aasta pärast peame kõik tänavatel kaasas kandma gaasimaske ja hapnikuballoone.”

 

Praeguse sudupilve kaela aetakse ka hingamisteede haiguste tõus, eriti laste ja vanurite seas. Pekingi kesklinna lastehaiglast on sel kuul läbi käinud rekordilised 9000 last. Peamisteks patsientideks olid grippi, kopsupõletikku, bronhiiti või astmat põdevad lapsed, vahendas kohalik uudisteagentuur Xinhua.

Pekingi tänavate uueks moetrendiks on saanud maskid, mõned inimesed kannavad isegi gaasimaske. Suurim online-kaubamaja Taobao on öelnud, et juba ainuüksi Pekingisse müüakse iga päev 100 000 maski. Mõned inimesed ei võta maski ära ka kontorilaua taha istudes, vahendab AFB.

Eile saadeti miljonitele linnaelanikele tekstisõnum, mis manitses püsima siseruumides. Keskkonnaametnikud on õhu kvaliteedi parandamiseks paariks päevaks peatanud 103 tehase töö ning andnud korralduse eemaldada liiklusest 30% valitsuse autodest.

 

Vaata videot ja loe pikemalt ABC Newsist.

 

Toimetas Mariann JoonasKommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt