Kosmosekapsel väikeloomadega naasis Venemaale

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

20. mai 2013 kell 9:07mouse-in-space

Pühapäeval naasis kuuajaliselt missioonilt Vene kosmosekapsel 45 hiire, 15 vesiliku ja väikeloomaga pardal, teadlased loodavad kogutud andmete abil valmistada ette mehitatud lendu Marsile, vahendab BNS.

 

Vene juhtimiskeskus teatas, et kapsel Bion-M maandus sujuvalt spetsiaalse langevarjusüsteemi abil Orenburgi oblastis Moskvast 1200 kilomeetrit kagus. Kapslis olid ka teod ja kõrbehiired ning taimi ja mikrofloorat. Riigitelevisioon Rossija teatas, et kõik loomad ei jäänud ellu, kuid üksikasju ei täpsustanud.

“See on esimene kord, kui loomad on nii pikaks ajaks kosmosesse viidud,” ütles Vladimir Sõtšov Vene Teaduste Akadeemia meditsiini- ja bioloogiauuringute instituudist. Vene meedia kiitis missiooni kui ainulaadset katset, millega ei ole seni ükski teine riik hakkama saanud. Prantsuse Kosmoseuuringute keskus (CNES) teatas, et 15 hiirt oli pärit Prantsuse laborist, mis samuti uuringus osaleb.

Kosmoses käinud loomad viiakse Moskvasse täiendavatele uuringutele. Teadlaste sõnul oli loomade kasutamine vajalik, sest nende peal tehti selliseid katseid, mida on võimatu korraldada Rahvusvahelises Kosmosejaamas (ISS) töötavate inimeste peal. Kui hiired kuuks ajaks ISS-i pardale viia, võivad need kujutada ohtu meeskonna tervisele. Katse koostajate sõnul keskendusid analüüsid peamiselt sellele, kuidas mõjutab mikrogravitatsioon skeletti, närvisüsteemi, lihaseid ja südameid.

Kapsel keerles 575 kilomeetri kõrgusel Maa kohal.

 Allikas: BNS

Loe lisaks: ABC, Space.com

Pilt: larvalsubjects.wordpress.com

 

Toimetas Mariann Joonas

 Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt