Teadlased väidavad, et leidsid atmosfäärist maaväliseid organisme

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

23. september 2013 kell 20:30Suurbritannia Sheffieldi ja Buckinghami ülikoolide teadlased väidavad, et nad leidsid rohkem kui 25 kilomeetri kõrguselt mikroskoopilisi organisme, mis nende hinnangul ei pärine Maalt. Uurimisrühm saatis juuli lõpus toimunud meteoriidisaju ajal atmosfääri õhupalli, millel olid spetsiaalsed kambrid, mis avanesid 21-25 kilomeetri kõrgusel. Sinna püüti organismid, mis olid suuremad kui osakesed, mis looduslikul teel stratosfääri satuksid.

 

Tegemist ei ole esimese korraga, kui organisme atmosfäärist leitakse ning taevas lausa kihab mikroskoopilistest eluvormidest. Siiani on levinud arvamus, et need mikroorganismid on sinna sattunud tormide ja muude loodusnähtuste abil Maalt. Professor Milton Wainwright, kes uurimisrühma juhtis, ütles, et tavateadmise järgi nii suured osakesed siiski Maalt 25 kilomeetri kaugusele ei satu. Ainus viis, kuidas organismid oleks nii kõrgele võinud jõuda, on ülivõimas vulkaanipurse, millesarnast aga kolme viimase aasta jooksul pole toimunud.

Kuna pole head seletust sellele, kuidas nii suured osad nii kõrgele sattusid, järeldasidki teadlased, et nad pidid sinna jõudma väljaspoolt.

Uurimus ilmus teadlaste hulgas väga vastuoluliseks peetud ajakirjas “Journal of Cosmology” (Kosmoloogia ajakiri), mis avaldab sageli uurimusi astrobioloogiast ja teistelt uurimisaladelt, mida tavateadlased pigem ulme valdkonda kuuluvaks peavad. Näiteks kaks aastat tagasi avaldati ajakirjas uuring, milles kirjeldati meteoriidist leitud mikrobiootiliste eluvormide fossiile. See sai samuti väga laialdase tähelepanu osaliseks, kuid mitmed astronoomid olid leidude suhtes äärmiselt skeptilised. Nüüd on aga üha populaarsemaks saanud teooria, et elu ei ole alguse saanud Maal, nagu siiani arvatud on.

Atmosfäärist võõrorganismide leidmine kinnitaks taas teooriat, et meteoriidid kannavad meieni pidevalt uusi organisme ja orgaanilist materjali ning see sunniks omakorda üle vaatama nii mõnegi evolutsiooniteooria.

Väited sunnivad ka teisi teemaga tegelema ning juba on üks teine grupp Briti teadlasi teada andnud ekspeditsioonist, millega otsitakse kõrgustest elu. Uuringu teeb kaasa ka brittide rahvustelevisioon BBC ning tehnika laenab NASA. Missiooni täpsem eesmärk on uurida baktereid ja seeni, mis usutavasti mängivad suurt rolli pilvede tekkimises.

Professor Wainwrighti grupp loodab uue õhupalli teele saata aga juba järgmisel kuul, kui meieni jõuab Haley komeediga seotud tähesadu.

 

Vaata ka uudislugu:

 

 

Allikad: The Telegraph, news.com.au

Foto: University of Sheffield

 

Toimetas Maarja Aljas

 Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt