Teadlased leidsid meteoriiditükilt bioloogilise elu jälgi

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

14. märts 2013 kell 18:42 

2012. aasta detsembris nähti Sri Lankal taevas tulekera ning järgmistel päevadel korjati kokku suur hulk läbi atmosfääri sööstnud meteoori tükke, mida Sri Lanka meditsiiniuuringute instituudis uurima hakati. Esmane analüüs näitas kividel mikroskoopilise ränivetika kivistisi. Kuna see uuring tekitas teadusringkonnas väga palju skeptitsismi, siis saadeti mõned meteoori fragmendid uurimiseks ka Cardiffi ülikooli Walesis. Walesi ülikooli teadlased kinnitavad, et meteoriidil on tõepoolest näha fossiilsed bioloogilised struktuurid.

 

Elu tekkimise kohta Maal on paar erinevat konkureerivat teooriat: üks neist on panspermia, mis pakub välja hüpoteesi, et elu saabus Maale komeedi või asteroidiga. Selle meteoriidi peal leitud bioloogilise elu fossiilsed jäänused näivad seda teooriat toetavat.

Cardiffi ülikooli teadlastel oli kaks eesmärki: kinnitada või ümber lükata vetikate fossiilide olemasolu meteoriiditükkidel ning välistada Maa peal tekkinud saaste võimalus. Neid eesmärke silmas pidades uurisid teadlased kivitükke ja leidsid, et meteoriidi aatomite ülesehitus koos sellega, et fossiilid on osa kivi maatriksist, on oluline viide sellele, et organismid ei ole maist päritolu.

 

Samas on leitud, et need võivad olla ka lihtsalt struktuurid, mis oma välimuselt näivad bioloogilist päritolu olevat, kuid tegelikult ei pruugi seda olla. Ajakiri Journal of Cosmology, milles esmane uurimus avaldati, on tihti sattunud teadlaste kriitika alla seoses “kahtlaste” materjalide avaldamisega.

Siiski näivad Cardiffi ülikooli esitatud materjalid olevat väga professionaalsed. Nende kasutatud keeruline tehnoloogia ei ole igaühele kättesaadav ja selliseid tulemusi oleks raske võltsida.

Selleks, et see leid saavutaks teadlaskonna heakskiidu, peaks sarnastele tulemustele jõudma veel paljud erinevad laborid. Oleks väga põnev, kui meteoriidil tõepoolest leiduks bioloogilise elu jäljed – see tõestaks elu olemasolu teistel planeetidel ning universumis. Aga nagu alati, nõuavad ebaharilikud väited ka ebaharilikku tõendusmaterjali.

 

 

Allikad: Disclose TV, Extreme Tech, Technology Review, WNYC

 

Toimetas Katrin Suik

 Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt