Kartellikokkulepe? Õiguskantsler, kaitseministeerium, Laaneots ja “rakett”

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

6. detsember 2018 kell 16:23Regulaarne Telegrami lugeja on ilmselt juba kursis meie mõtetega sellest, et möödunud suvel aset leidnud “raketi intsident“ Eestis on ennekõike muinasjutt, sest esiteks pole meile esitatud mitte ühtegi asitõendit, et see rakett oleks üldse kunagi välja tulistatud ning teiseks kinnitavad eksperdid, et sedasorti raketti polegi võimalik kogemata välja tulistada. Lisaks on võimuorganite tunnistused juhtunust omavahel täielikult vastuolus. Kuigi tegemist oli rahvusvahelise intsidendiga, mis oleks võinud halvima stsenaariumi puhul lõppeda tsiviilohvrite või sõja alustamisega, siis kriitilisi küsimusi esitatakse selle kohta liiga vähe. Sellest vaikivad kõik kohalikud meediakanalid, sh ka “alternatiivkanalid“ ning muidugi patrioodid ja rahvuslased, keda see asi peaks ennekõike huvitama.

 

https://youtu.be/AaslMagxZ10

https://youtu.be/cqdSdhKiaZw

On aina selgem, et Kaitseministeeriumi bluffis kogu uudisega ning mitte mingisugust raketti keegi välja ei tulistanud ning mitte mingit uurimist Kaitseministeerium läbi ei vii. Olen kasutanud oma põhiseaduslikku õigust nõuda maksumaksja kulul ülapeetavatelt asjaosalistelt teavet antud juhtumi osas, kuid saanud tagasisideks loogikavigadest tulvil vastuseid. Soovitan lugeda põhjalikuma ülevaate saamiseks meie artiklit “Rocketgate“.

Saatsime Kaitseministimeeriumile ja Ants Laaneotsale 25. oktoobril ametliku teabenõude, et nad selgitaksid, kust nad võtavad oma ütlused raketi intsidendi osas, mis on omavahel täielikult vastuolus. Rohkem kui kuu aega on möödas, aga nad pole vastanud, mis tähendab, et Kaitseministeerium ja riigikogulane Ants Laaneots rikuvad seadust, sest neil on seadusega kohustus vastata kuu aja jooksul, va. juhul kui küsimused nõuavad lisajuurdlust. Aga me oleme teemat uurinud kokku juba 4 kuud, selle aja jooksul pole asjaosalised esitanud mitte ühtegi asitõendit. Juhime ka tähelepanu faktile, et pettusega seotud organisatsiooni (Kaitseministeeriumi) aasta eelarve on ca 500 miljonit eurot.

Sellele kõigele põhinedes saatsime palve Õiguskantslerile alustada avalik juurdlus raketi intsidendi osas. Ja siin on vastus:

Austatud Hando Tõnumaa
Pöördumises õiguskantsleri poole leidsite, et hiljutine raketiintsident Eestis oli väljamõeldis ja palusite algatada avaliku menetluse.
Õiguskantsler tänab Teid pöördumise eest. Õiguskantsleril pole paraku pädevust sellist menetlust algatada.
Põhiseaduse ja õiguskantsleri seaduse kohaselt on õiguskantsleri pädevuses kontrollida õigustloovate aktide (seadus, määrus) vastavust põhiseadusele ning avalikke ülesandeid täitvate asutuste (ministeerium, linna- ja vallavalitsus jt) ja isikute tegevust põhiõiguste ja –vabaduste tagamisel ning hea halduse tava järgimisel. Teie avaldusest ei nähtu soovi kontrollida mõne õigustloova akti vastavust põhiseadusele ega mõne avalikke ülesandeid täitva asutuse või isiku tegevust Teie põhiõiguste ja – vabaduste järgimisel.
Kõnealuse küsimusega saavad tegeleda pädevad asutused. Raketiintsidendi kohta on andnud selgitusi Kaitseväe juhataja kui kaitseväe kõrgem ülem ja õhuväe ülem. Samuti on Päästeameti demineerimiskeskuse ülem teavitanud isikuid, et lõhkekeha või seda meenutava asja leidmisel tuleks teatada telefonile 112 ja minna ohutusse kaugusesse.

Kas see pole mitte naljakas?

Ma pöördusin Õiguskantsleri poole, et vaadake, maksumaksja rahadega tehakse tsirkust ja seda saab tõestada. Selle asemel et midagi ette võtta, ta laiutab käsi ja ütleb, et ma pöörduksin küsimuste osas samade tegelaste poole, kes kogu tsirkust korraldavad. Ja et kui raketi üles leian, siis helistaksin 112.

Aga mingit raketti pole ju… Vägisi tekib kahtlus, et Õiguskantsler on kloun ehk tsirkuse üks osalistest.

 

Lõpetuseks – ma ei imesta selle üle, et intsident on riigi poolt maha vaikitud, kuid tõesti paneb imestama, et kõik teised vaikivad.

 

Hando Tõnumaa

 

 

PS. Telegram tegutseb tänu lugejate abile. Kui sinu arvates on Telegramis ilmuv info vajalik ja oluline, võid soovi ja võimaluse korral meid toetada. Suur aitäh kõigile, kes aitavad olulisi teemasid pildis hoida!

Unlimited MTÜ
EE497700771002818684

BITCOIN
1Hqjxbt8czHcENjDQan5GFL3Qssn4znpAr

DASH
XjUJswujDzLgSgg7Ly8bK6TEo1kwVzaKeV

BITCOIN CASH (BCH)
qp0gdarh8xtte8fygj2ehrud7h4gsugzeqlmamcx3s

ETHEREUM
0x9b67438a7a4cdd88edb14c2880e920a3cba692c6Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt