Kas meie Universum on lihtsalt üks miljonitest omasugustest?

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

30. mai 2013 kell 16:03Teadlased on leidnud esimesed ümberlükkamatud tõendusmaterjalid selle kohta, et eksisteerib ka teisi universumeid peale meie oma. Kosmoloogid uurisid kaarti, mis on kokku pandud kosmoselaeva Planck koostatud andmete põhjal, ja järeldasid, et see näitab kõrvalekaldeid, mille põhjustajaks võib olla ainult teiste universumite gravitatsiooni külgetõmbejõud.

 

Kaart kajastab 13,8 miljardit aastat tagasi toimunud Suure Paugu järgset radiatsiooni, mis on Universumis ikka veel tuvastatav – seda nimetatakse kosmiliseks mikrolainekiirguseks. Teadlased ennustasid, et see on ühtlaselt hajunud, kuid kaart näitab mõnes piirkonnas tugevamat kontsentratsiooni ning „külmi kohti“, mida praeguste füüsikateadmiste abil ei ole võimalik seletada.

Põhja-Carolina ülikooli füüsik Laura Mersini-Houghton ja Carnegie Melloni ülikooli professor Richard Holman pakkusid juba 2005. aastal välja teooria, et sellised anomaaliad radiatsiooniväljas eksisteerivad ning need on põhjustatud teiste universumite gravitatsioonijõust. Nüüd on dr Mersini-Houghton pärast Plancki andmete uurimist veendunud, et tema hüpotees on kinnitust saanud. Tema leid viitab võimalusele, et väljaspool meie Universumit võib leiduda veel lõpmatu hulk teisi universumeid.

Kuigi mõned teadlased jäävad selle teooria suhtes jätkuvalt skeptiliseks, võivad need leiud olla järgmiseks sammuks maailmavaate muutumise osas füüsikas. Euroopa kosmoseagentuur (European Space Agency – ESA), mis haldab Plancki teleskoopi, kommenteeris, et kuna Plancki kaardi täpsus on väga suur, siis võimaldab see avaldada mõningaid veidraid omadusi, mille selgitamiseks võib vaja minna uut füüsikat.

Cambridge’i teoreetilise füüsika professor Malcolm Perry ütles väljaandele Sunday Times, et need leiud võivad olla tõendusmaterjal teiste universumite eksisteerimise kohta. Astrofüüsika professor George Efstathiou lisas kommentaaris samale väljaandele, et sellised ideed võivad praegu tobedad tunduda samamoodi nagu Suure Paugu idee kolm inimpõlve tagasi. Aga meil on tõendusmaterjal ning see on praegu muutnud kogu viisi, kuidas me universumi kohta mõtleme.“

 

Allikad: Daily Mail, The Sunday Times

Foto: physicsforme.wordpress.com

 

Toimetas Katrin Suik

 Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt