Kauaoodatud Cavendishi eksperiment ootab hooandjaid!

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

20. detsember 2018 kell 10:06Paljud meie lugejad on küsinud, et millal ometi teostub Cavendishi eksperiment, mille möödunud aastal kuulutasid veebisaate “Tere, Teile on Telegram” eetris välja füüsik, astronoom ja AHHAA teaduskeskuse planetarist Üllar Kivila ning Telegrami asutaja Hando Tõnumaa. Nüüd otsustasid mehed projekti teostada Hooandja abiga.

 

Mainitud teaduskatse sooritas esmalt Henry Cavendish ca 200 aastat tagasi, kui ta väidetavalt arvutas välja nüüdseks ülemaailmselt aktsepteeritud gravitatsioonikonstanti ehk suure G, kui riputas oma kuuri lakke mõned kuulid, mis väidetavalt teineteise poole tõmbuma hakkasid.

Et heliotsentriline maailmamudel VAJAB töötamiseks gravitatsiooni olemasolu ja Hando on juba aastaid gravitatsiooni olemasolus kahelnud, jõuti Üllar Kivilaga kokkuleppele, et nad tõestavad selle katse abil ära, kas gravitatsioon on tegelikult olemas.

Kui aga läks katse ettevalmistamiseks, siis selgus, et seda polegi nii lihtne teha, sest katse tegemiseks kõiki vahendeid ei leidugi. Alustuseks on katse jaoks on vaja kahte soovitavalt 100-200 kilost metallsfääri (mida tihedam metall, seda parem). “Mõtlesin esialgu sangpommidele, aga neist suuremad ei kipu eriti üle keskmise kehakaalu olema. Tema (Cavendish) kasutas 158-kiloseid tinasfääre, meie omad võiks enam-vähem samasugused olla. Lühidalt – vaja on leida/ehitada ka konstruktsioon, mille otsa mõlemad massid panna ja ümbris, et kogu asi välismõjudest isoleerida,” ütles tol korral Kivila, kes hakkas suuri kuule otsima, aga mida pole, seda pole. Nii tuleb kogu konstruktsioon ja ka kuulid ise kokku sulatada/ehitada, mida Kivila on nõus ka tegema (loe siit pikemalt Üllar Kivila selgitusi katse kohta).

Seega otsustati ühiselt välja kuulutada kampaania Hooandja ühisrahastuse portaalis, et teaduskatse jaoks raha koguda. Kui sina tahad aidata eksperimendil õnnestuda ja teada saada, kas Cavendishi eksperiment ka päriselt töötab või on tegu pelgalt teaduslegendida, saad käed külge lüüa SIIN: https://www.hooandja.ee/projekt/cavendishi-eksperiment. Toetajaid ootavad ka põnevad auhinnad ning suurima võimaliku toetuse valija saab Cavendishi seadeldise pärast eksperimenti lausa endale.

 

Lisainfo: Cavendishi eksperiment Hooandjas

Foto: ekraanikuva

 

Toimetas Mariann JoonasKommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt