Munasarjade külmutamine sälitab võimaluse emaks saada

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

4. september 2013 kell 20:03Munasarjade külmutamine lubab vähi seljatanud naistel emaks saada. Tavaliselt siiratakse tükike munasarjast tagasi vaagnapiirkonda, kust see välja lõigati. Sel viisil on maailmas kokku sündinud 30 last. Austraalia kuningliku naistehaigla arstidel õnnestus esmakordselt munasarjakude tööle panna kõhunaha all, vahendab TÜ teadusuudiste portaal Novaator.

 

24-aastaselt vähki haigestunud naine lasi pärast munasarjade eemaldamist osa nendest külmutada. Operatsioon tekitas naisel enneaegse menopausi, kuid seitse aastat hiljem soovis ta emaks saada. Pärast seda, kui onkoloogid olid hoolikalt kontrollinud, et säilinud koetükid ei sisaldaks vähirakke, istutati need kõhuseina külge.

Mõne kuu möödudes hakkas kude talitlema ja pärast mõõdukat hormoonravi vabanes munasarjatükist kaks viljastumisvõimelist munarakku. Need viljastati ja pandi emakasse kasvama. Praegu on naine kuuendat kuud rase ja ootab kaksikuid tütreid.

Austraalia kuningliku naistehaigla arstid avaldasid selle rõõmsa uudise Austraalia viljakusmeditsiini konverentsil. Uurimisrühma juhi Kate Sterni sõnul tõendab see, et külmutamine ei kahjusta munasarjades olevaid munarakuvarusid. Peale selle on munasarjade tükikesi võimalik panna kasvama eri kehaosades.

Haigla plaanib hakata koguma munasarjade koeproove kõikidelt noortelt naistelt, kellel avastatakse munasarjavähk, et neil säiliks võimalus kunagi emaks saada.

 

Allikad: Novaator, The Telegraph

 

Loe lisaks: ABC News

Foto: pigandrabbit.com

 

Toimetas Ksenia Kask

 Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt