Tasuta elektrivalgus: gravitatsioonilamp

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

12. aprill 2013 kell 14:10 

Londonist pärit disainerid Martin Riddiford ja Jim Reeves on välja mõelnud ainulaadse gravitatsioonilambi GravityLight, mis toodab gravitatsiooni abil energiat ja paneb niimoodi ilma juhtmeta – ja ilma elektriarve maksmise vajaduseta – pirni põlema.

 

Gravitatsioonilamp saab oma energia nii: kui lambi “aku” ehk lambiga ühendatud kott täita 9 kg kivide või liivaga, siis mõne sekundi möödudes muundavad lambis olevad seaded raskuse energiaks. Ühest raskuse tekitamisest jätkub energiat poole tunni jagu. Riddifordi ja Reevesi sõnul on nende unistuseks selle lambi abil viia valgus arengumaade kodudesse.

Lampi on innovatsiooniettevõtte Therefore tiiva all arendatud neli aastat ning seda soovitakse arengumaadesse müüa umbes 4 eurot tükk. Väidetavalt on maailmas 1,5 miljardit inimest, kellel puudub ligipääs elektrile. Gravitatsioonilamp oleks ühekordse väljaminekuna alternatiiviks laialt kasutatavatele petrooleumlampidele, mis kulutavad majapidamise eelarvet igakuiselt, samuti ei tule kasuks petrooleumi sissehingamine.

“Külaelanike investeering teeniks end tagasi juba kolme kuuga, sest petrooleumi ostuks ei pea enam kulutama,” sõnas Reeves. “Sealt edasi nad juba säästaksid raha.”

 

Vaata ka gravitatsioonilampi tutvustavat videot:

 

Allikad: Positive News, GuardianDeciwatt

Fotod: Positive News, Venture Beat

 

Toimetas Mariann Joonas

 Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt