Teise inimese liigutusi saab mõttejõul suunata

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

28. august 2013 kell 15:50Screen Shot 2013-08-28 at 4.02.14 PMUSA Washingtoni ülikooli teadlased viisid läbi katse, kus aparaatide külge ühendatud mehed tegid koostööd arvutimängu mängides. Üks neist nägi arvutiekraanil toimuvat ja liigutas mõttes sõrme õige klahvi kohal, teine aga sai ühendavate juhtmete kaudu kätte ajusse saadetud signaali ja vajutas reaalselt nupule, vahendas Novaator.

 

Arvutiteadlane Rajesh Rao ja psühholoog Andrea Stucco tegid koos katseid, kus Rao peanahal olid elektroodid, mis jälgisid tema aju elektrilist aktiivsust. Stucco pähe oli asetatud transkraniaalse magnetstimulatsiooni seade, mis mõjutas tema ajukoores liigutusi kontrollivat piirkonda.

Rao jälgis arvutiekraanilt lihtsalt mängu, kus oli vaja liikuvaid esemeid tulistada. Uurija püsis paigal, kuid kujutles end kätt liigutamas ja vajutamas arvutiklaviatuuril vajalikule klahvile. Tema ajutöö salvestati ja saadeti üle interneti teise teadlase peas paiknenud seadmesse. Oma laboris istuv Stucco kandis kõrvatroppe ega vaadanud arvutiekraani. Kui Rao ajust pärinev signaal Stucconi jõudis, läbis tema kätt tõmblus ja mees vajutas vastu oma tahtmist õigele nupule.

Katse puhul oli tegemist ühepoolse kommunikatsiooniga, kuid järgmiseks soovivad uurijad informatsiooni liigutada mõlemas suunas. Nii saaks näiteks luua seadmeid kõnevõime kaotanud inimeste abistamiseks.

 

Vaata ka videot:

 

Täispikk artikkel: Novaator

Algallikas: University of Washington

Foto: ekraanikuva

 

Toimetas Maarja Aljas

 Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt