Miks mehed ja naised erinevalt mõtlevad

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

5. detsember 2013 kell 11:44



Teadlased on taas leidnud põhjenduse asjaolule, mida praktilised kogemused on ammu näidanud: mehed ja naised mõtlevad erinevalt, kuna nende aju on sõna otseses mõttes erinevalt üles ehitatud. Erinevalt kulgevad ühendusteed selgitavad seda, miks naised ja mehed tulevad erinevat tüüpi ülesannete täitmisega erinevalt toime. Näiteks on naistel paremini välja arenenud võime tegeleda mitme asjaga korraga.

 

Pennsylvania ülikooli teadlased uurisid aju visuaalsete uurimistehnikate abil ning leidsid, et ühte kindlat tegevust sooritades aktiveerus meestel üks ajupiirkond, kuid naistel liikus sama tegevust sooritades aktiivsus ühest piirkonnast teise. Üks uuringuga seotud olnud teadlastest Ragini Verma kommenteeris: “Need kaardistused näitavad olulist erinevust inimese aju arhitektuuris, mis aitab pakkuda potentsiaalset neutraalset baasi sellele, miks mehed tulevad paremini toime ühte tüüpi ülesannetega ning naised teistega.“

Uuring näitab, et mehed on suurema tõenäosusega paremad ühe konkreetse käsiloleva tegevuse õppimisel ja sooritamisel nagu jalgrattasõit või navigeerimine, kuid samas naistel on parem mälu ja sotsiaalsed kognitiivsed oskused, mis võimaldavad neil paremini teha mitut ülesannet korraga ning luua lahendusi, mis toimivad grupile.

 

Varasemast ulatuslikum uuring

Sarnaseid uuringuid, mis näitavad sugupoolte erinevat aju ehitust, on tehtud ka varem, kuid mitte kunagi nii ulatusliku uurimisgrupi peal ja nii põhjalikult kaardistades närviühendusi erinevate ajupiirkondade vahel seoses kognitiivsete oskustega. Selles uuringus osales 949 inimest, neist 521 naist ja 428 meest.

Teadlased leidsid, et naistel on suuraju piirkonnas rohkem ühendusi parema ja vasaku ajupoolkera vahel. Suuraju sagarad on seotud meeleolu ja motivatsiooni, sensoorse info vastuvõtmise ja töötlemisega, abstraktse mõtlemise ja mäluga. Samas oli meestel rohkem närviühendusi väikeajus, mis mängib peamist rolli kehaasendi, liigutuste ja tasakaalu koordineerimisel. Kokkuvõttes oli meestel rohkem ühendusi erinevate ajupiirkonde sees ning naistel oli rohkem ühendusi kõikide ajupiirkondade vahel.

Need leiud täiendavad varasemaid Pennsylvania ülikooli uuringuid, milles naised sooritasid paremini tähelepanu, mälu ja sotsiaalse kognitsiooniga seotud ülesannetes ning mehed said paremaid tulemusi ruumilise mõtlemise ja sensomotoorse kiiruse osas.

Uuringut läbi viinud Ruben Gur sõnas: “On päris hämmastav, kui üksteist täiendavad naiste ja meeste ajud tegelikult on. Detailsed närviühenduste kaardid ajust aitavad meil paremini mõista erinevusi selle vahel, kuidas mehed ja naised mõtlevad ning aitab paremini näha neuropsühhiaatriliste häirete juurpõhjusi, mis on sageli seotud sooga.“

 

 

Allikad: Voa News, The Atlantic, ERR Teadus, PNAS (teadusuuring)

Fotod: dewjiblog.com, National Academy of Sciences (PNAS)

 

Toimetas Katrin Suik

 



Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt