Greenpeace avaldas ülevaate kõige mürgisematest lasteriietest

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

23. jaanuar 2014 kell 19:01Kas sa tead, millised on kõige mürgisemad riided ja jalanõud, kuhu poodi kindlasti mitte minna ja mida need mürgid teevad? Nüüd on hea võimalus ennast kurssi viia, sest Greenpeace avaldas just selleteemalise raporti, vahendab veebisait Banaanisaar.

 

Greenpeace veab toksiliste tekstiilimürkide teemalist kampaaniat juba tükk aega ning neid on saatnud ka suur edu, mitmed tuntud brändid on tänu avalikule survele lubanud, et eemaldavad toksilised mürgid.

Seekord vaadati laste riideid ja jalanõusid, uuriti 82 toodet ja nende sisaldust ftalaatide, nonüülfenooletoksülaatide, organotiinide, PFCde, PFOSide, PFOAde ja antimonide osas. Eriti mürgised olid C&A, Disney, Burberry, American Apparel, Primark, Gap, Adidas, Nike, LiNing, Uniqlo. Kõige mürgisemad jalanõud olid Pumal ja Adidasel. Adidas rikkus seejuures ka iseenda koostatud Keelatud Ainete Nimekirjas lubatut. Selles raportis on testitud toodete pildid ja täpsemad leiud.

Kummalisel kombel osutusid mitmed lasteriided mürgisemaks kui laste mänguasjadele Euroopa Liidus lubatud piirmäärad (nt ftalaatide osas). Ehk et kui tegu oleks mänguasjaga, ei lubataks seda müüa!

 

Greenpeace alustab väikese muinasjutuga

“Mitte väga kaugel asuvas kuningriigis elasid kord inimesed, kes töötasid hiiglaslikus vabrikus ja valmistasid laste riideid. Et keegi nende töö tegemist ei näinud, siis sunniti töötajaid laste riiete ning muude asjade värvimiseks ja trükkimiseks kasutama ohtlikke Väikeseid Kolle. Kuid peatselt hakkasid need Väikesed Kollid vabrikust põgenema, ujudes mööda torusid välja ja nii said nad minna igale poole terves maailmas. Mis veel hirmsam, need väikesed paharetid asusid elama laste kingades, pluusides ja seelikutes igal pool maailmas. Need Väikesed Kollid tõid kaasa suure pahanduse.

Nüüd puudutas see kõiki: neid, kes kandsid Burberry moekaid rõivaid kui ka neid, kes kandsid odavaid riideid Primarkist, Väikesed Koletised olid jõudnud igale poole. “See pole enam muinasjutt, see on õudusunenägu!” hüüdsid lapsevanemad üle maailma, kui nad nägid, kuidas Väikesed Kollid nende lapsi kimbutavad. Ja neil oli õigus.

Kuid kõik koos saame selle lõpetada, et need Väikesed Kollid ei hirmutaks enam meie lapsi ega saastaks jõgesid!”

Kõigest kahe aastaga on Greenpeace suutnud veenda 18 suurt rõivabrändi nagu Zara, H&M, Levis ja Detox mürgistest kemikaalidest loobuma ning aastaks 2020 lubavad need brändid olla puhtad.

Praegu kutsub Greenpeace üles inimesi Burberry Facebooki lehel kirjutama, et ettevõtte toodaks mürgivabu rõivaid, samamoodi plaanitakse ette võtta ka näiteks Adidas ja Disney. Samuti lubatakse, et sel teemal saab kuulda veel uut ja põnevat informatsiooni.

 

 

Allikad: Banaanisaar, Greenpeace

Foto: banaanisaar.ee

 

Toimetas Ksenia Kask

 Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt