Ajatu: 12 hormonaalsüsteemile ohtlikku kemikaali – kuidas neid vältida

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

29. juuli 2020 kell 10:12Kemikaalid, mida kutsutakse endokriinsüsteemi kahjustajateks, mõjutavad meie keha väga mitmel moel. USA organisatsioon Environmental Working Group (EWG), mis on pühendunud toksiliste kemikaalide ning põllumajanduse subsideerimise uurimisele, avaldas nimekirja kaheteistkümnest kõige ohtlikumast hormonaalsüsteemi tööd häirivast kemikaalist koos soovitustega, kuidas neid vältida.

Tänane “Ajatu” ilmus esimest korda oktoobris 2013.

 

Hormonaalsüsteemi kahjustajad võivad erinevate hormoonide tootmist kehas nii suurendada kui ka vähendada, need võivad imiteerida hormoonide toimet, panna neid üksteise vastu töötama, sekkuda hormonaalse signaali vastuvõtmise mehhanismi, anda rakkudele signaali enneaegselt surra, võistelda eluks vajalike toitainetega rakku imendumisel, siduda kehale vajalikke hormoone ning akumuleeruda endokriinnäärmetes.

 

BPA – bisfenool A

Öeldakse, et imiteerimine on kõige siiram viis meelitada, aga kas me tegelikult tahame, et plastis leiduv kemikaal imiteeriks meie kehas suguhormooni östrogeeni? Loomulikult mitte. Kahjuks on sellel kemikaalil võime keha retseptoreid petta arvama, et tegemist on tõelise hormooniga ning selle tulemused ei ole head. BPA-d on seostatud paljude erinevate vähiliikide, eelkõige rinnavähi ja teiste reproduktiivorganite vähkidega, aga ka ülekaalulisusega, varajase puberteedi ja südamehaigustega.

BPA on keskkonnas väga levinud ning enamiku inimeste kehades leidub seda suuremas või väiksemas koguses. Selleks, et seda vältida, eelista värsket toitu konserveeritud toidu asemel – paljud ettevõtted kasutavad BPA-d konservipurkide sisepinnal. Keeldu kassatšekkidest, paber millele neid trükitakse, on sageli kaetud BPA-ga. Väldi plastikut, mis on märgistatud “PC“, polükarbonaat või taaskasutuse kood nr 7. Kõik need plastid ei pruugi BPA-d sisaldada, kuid mis puutub sünteetilistesse hormoonidesse, siis tasub ettevaatlik olla.

 

Dioksiin

Dioksiinid on grupp orgaanilisi polühalogeenitud ühendeid. Need moodustuvad tööstuses, kui kloor ja broom põlevad süsiniku ja hapniku juuresolekul. Dioksiinid võivad häirida nii mees- kui ka naissuguhormoonide toimimist. Juba madal dioksiinide hulk emaüsas veel enne lapse sündi võib halvendada meeste sperma kvaliteeti terveks eluks. Dioksiinid on keskkonnas väga pikka aega püsivad, kuhjuvad kehas ning toiduahelas, on tugevalt kartsinogeense toimega ning mõjutavad lisaks reproduktiivsüsteemile ka immuunsüsteemi.

Dioksiinide vältimine on üsna keeruline, kuna tööstusest pidevalt vabanev dioksiinide saaste on toiduvarud saastanud väga laialdaselt. Kõige enam sisaldavad neid liha, kala, piim, munad ja või. Parim viis vältida dioksiine on vähendada loomsete toodete tarbimist.

Atrasiin

Mis juhtub, kui sa lased loodusesse tugevalt mürgise kemikaali ning ei pööra sellele rohkem tähelepanu? Atrasiin on üks maailma populaarsemaid umbrohutõrjevahendeid, kuid teadlased on leidnud, et isegi madal atrasiini kontsentratsioon võib põhjustada konnadel soovahetust. See on sageliesinev saasteaine joogivees ja seda on seostatud rinnavähi, hilinenud puberteedi ja eesnäärme põletikuga loomadel ning mõningate uuringute põhjal ka

Palun oota...
TEGEMIST ON TASULISE ARTIKLIGA, EDASI LUGEMISEKS PALUN VALI MAKSEMEETOD


Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt