Mesi on suurepärane ravim kõõma vastu

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

12. jaanuar 2014 kell 16:06local-raw-honey-from-floridaMesi võib leevendada peanahaga seotud probleeme nagu kõõm, sügelus ja kuivus paremini kui enamik kehahooldustooteid ja ravimeid. Esimene põhjalik uuring (“Toormee raviomadused ja profülaktiline mõju kroonilisele seborroilisele dermatiidile ja kõõmale”) selle kohta avaldati juba üle kümne aasta tagasi (2001) ajakirjas European Journal of Medical Journal.

 

Uurimaks toormee mõju seborroilisele dermatiidile, määriti 30 kõõma all kannatava patsiendi peanahale toormett. Seborroiline dermatiit on levinud nahahaigus, mille süptomiteks on peanaha sügelus, ketendav ja punetav nahk ja kõõm – tavaliselt on see keemiliste ravimite suhtes resistentne häire, mis häirib inimest väga.

Uuringus osales 20 mees- ja 10 naispatsienti vanuses 15 kuni 60 ning kelle haigussümptomiteks olid peanaha ketendamine, sügelus, juuste väljalangemine, esines ka ville, lõhenenud naha probleeme jm nahakahjustusi. Patsiendid pidid määrima kahjustatud peanaha osadele üle päeva lahjendatud toormett (90% mesi lahustatud soojas vees), hõõrudes seda õrnalt peanahale 2–3 minuti vältel. Kolme tunni pärast tuli mesi sooja veega maha pesta. Raviperiood kestis neli nädalat ning tulemused olid märkimisväärsed.

Sügelus leevenes ja ketendusnähud kadusid ühe nädala jooksul. Toormesi ravis ka nahakahjustusi, mis kadusid kahe nädala jooksul täielikult. Peale selle ilmnes patsientidel ka juuste väljalangemise vähenemine.

 

Toimib ka profülaktiliselt

Need patsiendid, kellel ilmnesid paranemismärgid juba ravi algfaasis, registreeriti profülaktilisse faasi, mille eesmärk oli ennetada haiguse tagasitulekut. Ühelgi patsiendil 15 katsealusest, kes kasutas mett kord nädalas kuue kuu jooksul ka pärast ravi lõppemist, ei ilmnenud tagasilangust, samal ajal kui 12 patsiendil ülejäänud 15 uuringus osalejast, kellel ei olnud ette nähtud profülaktilist ravi, ilmnes haiguse tagasitulek kaks kuni neli kuud pärast ravi lõpetamist.Uuringu järeldus oli, et toormesi võib märgatavalt leevendada seborroilist dermatiiti, on seotud juuste väljalangemise vähenemisega ja hoiab ära haiguse taastekkimist.

 

Kuidas mee raviomadused töötavad kõõma puhul?

Üks seletus on, et krooniline seborroiline dermatiit ja kõõm on põhjustatud loomuliku naha patogeenide (näiteks dermatofüüdid) liigsest levikust, mida aitab reguleerida mee suurepärane antibakteriaalne ja seenevastane toime. Meel on ka olulised haavade ja põletiku vastased omadused.

Mett on peetud juba iidsetest aegadest peale üheks looduse tähelepanuväärsemaks kingituseks inimkonnale. Vana-Egiptuses oli mesi kõige populaarsem ravim. Tõendeid inimeste teadmistest mee kasutamise kohta toiduainena on leitud isegi kiviaja maalingutelt. Greenmedinfo.com andmebaas sisaldab rohkem kui 50 mee kasulikku omadust.

Seborroilise dermatiidi ravist saad lugeda ka siit.

 

Allikad: GreenMedInfo 1, GreenMedInfo 2

Foto: morenature.com

 

Toimetas Doris Helina Fjuk

 Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt