Taruvaik aitab kehast alumiiniumi eemaldada

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

4. mai 2022 kell 16:26Alumiinium, mida kasutatakse väga palju toitude pakendamisel ja majapidamistarvetes, on inimese kehas närvimürk. Paljude toodete puhul väidetakse, et alumiiniumi kogus on alla ohtliku määra, kuid me alahindame sageli seda, kui suur on meie kokkupuude erinevate alumiiniumi sisaldavate toodetega ning kui palju seda närvimürki meie kehasse kuhjub. Kosmeetika, deodorandid, päikesekaitsekreemid, vaktsiinid ja muud ravimid ning imikutoit on kõigest mõned näited, kuidas alumiinium meie kehasse jõuab. Õnneks on looduses pakkuda ka mõningaid tõhusaid abivahendeid, mis aitavad kehast alumiiniumi eemaldada.

 

Alumiiniumi on seostatud suure hulga erinevate terviseprobleemidega: autism, Parkinsoni tõbi, multiskeroos, Alzheimeri tõbi, dementsus, krooniline väsimus ja mitmed muud neuroloogilised või autoimmuunhaigused. Eriti kahjulik on see imikutele, kelle keha ei suuda veel ise sellest kergmetallist tõhusalt vabaneda.

Üheks abivahendiks alumiiniumi eemaldamisel kehast on soovitatud mineraalvett, mis sisaldab palju räni. Räniühendid suudavad läbida aju-vere barjääri ja siduda alumiiniumi ning seda sealt välja tuua. Kuid teine vahend, mis India teadlaste uuringute põhjal aitab alumiiniumi siduda ja kehast välja viia, on taruvaik.

Taruvaik on mesilaste toodetud segu vaikudest, millega nad tihendavad tarudes pragusid ja auke. Taruvaigul on tugev mikroobide, seente ja kasvajate vastane toime. India Jiwaji ülikooli teadlased uurisid taruvaigu alumiiniumi siduvaid omadusi loomkatsetel rottidega ning nende uurimus avaldati 2012. aastal ajakirjas Food and Chemical Toxicity.

Uuringus võrreldi taruvaigu alumiiniumi siduvat toimet teise ühendiga HEDTA, mis samuti suudab alumiiniumi endaga siduda. Vaadeldi kumb vähendab rottide maksas, neerudes ja ajudes tõhusamalt alumiiniumi. Leiti, et nii taruvaik kui HEDTA olid mõlemad tõhusad alumiiniumi eemaldajad, kuid kõige paremaid tulemusi andis nende kahe aine kombineerimine.

 

Looduslik antibiootikum

Taruvaik ehk propolis on looduslik antibiootikum, mis hävitab kõik viirused ja bakterid. Sellel on antiseptilised, antimükoloogilised ja põletikuvastased omadused, ta soodustab haavade paranemist, kusjuures tema antibakteriaalsed ühendid taluvad isegi kõrget temperatuuri. Taruvaik tõhustab vereloomet, eriti kui seda võtta koos meega.

Rahvameditsiinis kasutatakse seda väga erinevate haigusnähtude vastu, peale nina-, kurgu-, kõrva-, hingamisteede, eesnäärme jt vaevuste leevendamise kasutatakse propolist ka tuimestamiseks ja desinfitseerimiseks. Taruvaik tuimestab limasnahku ja naha vigastatud piirkondi, vähendab sügelust ja põletikulist reaktsiooni, hävitab baktereid ja viirusi, kiirendab koedefektide ja nahavigastuste paranemist ja tugevdab immuunsust. Köha vastu aitab, kui taruvaik ära jahvatada, saadud pulber meega segada ja siis sisse võtta. Taruvaigust ja 80-kraadisest viinast võib teha ka lahuse, mis tilkadena sisse võttes leevendab maohaavu ja peale määrides parandab nahahaavu.

 

Allikad: Natural Society 1, 2, Daily Mail, Looduspere, Science Direct

Artikkel ilmus Telegramis esmalt jaanuaris 2014.

 

Toimetas Katrin Suik

 Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt