Mida teha või tegemata jätta, et sooja saada

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

20. detsember 2020 kell 16:15winter-clip-art-9Ilmad lähevad aina külmemaks ja soe kohv või kakao tundub jahedal päeval parim viis enda ülessoojendamiseks. Kuid paljud arvamused selle kohta, kuidas sooja saada, ei vasta tegelikkuses sugugi tõele ning võivad hoopis su kehatemperatuuri alandada. Mida siis teha või tegemata jätta, et soojas püsida.

 

Alkohol ei anna tegelikult sooja. Alkoholi joomine alandab keha temperatuuri ning suurendab alajahtumise riski, kuna ei lase tekkida külmavärinatel, mis on tegelikult vajalikud kehatemperatuuri tõstmiseks. Alkoholi joomine annab ajutise soojatunde, sest laiendab veresooni ning saadab rohkem verd kehatüvest naha suunas. See efekt kestab lühiajaliselt ning vähendab tegelikult keha võimet külmaga toime tulla.

Piparkookide söömine võib aga küll sooja anda. Piparkookide oluline vürts ingver on juba sajandeid kasutusel külmetuste, iivelduse ja kõhuprobleemide ravis. Pärimuste kohaselt aitab see “vere käima lüüa“ ja pehmendab kõva südant – vähemasti metafooriliselt. Üks uurimus rottide peal näitas, et toidus leiduv ingver võib kehatemperatuuri tõsta. Ei ole juhus, et me seostame piparkooke külma talveajaga: inimesed on traditsiooniliselt kasutanud seda keha stimuleerimiseks ja vereringe parandamiseks. Lisaks ingverile on keha soojendav toime ka teravatel pipardel ning pruunil riisil ja teistel komplekssetel süsivesikutel.

Külmatunne on sul peas kinni. Tiibeti munkadel on väidetavalt oskus “kontrollida sisemist energiat“ ning tõsta tahte abil kehatemperatuuri. Singapuri ülikooli teadlased leidsid, et ka lääne inimesed, kellele õpetati spetsiaalset Tiibeti munkade harrastatavat meditatsiooni- ja hingamisetehnikat, suutsid edukalt ennast ise üles soojendada. Ühe tehnika puhul pidi ette kujutama leeke lülisamba alaosas ning teise puhul kasutati hingamistehnikat, m

Palun oota...
TEGEMIST ON TASULISE ARTIKLIGA, EDASI LUGEMISEKS PALUN VALI MAKSEMEETOD


Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt