Naerugaas nüüd Eestis müügil – ole ettevaatlik!

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

21. mai 2013 kell 14:05 

Mai algusest alates müüb veebipood Creamy Eesti jaekliendile naerugaasi. Aasta tagasi Soomes naerugaasi müümist alustanud ettevõte on pälvinud sealses meedias märkimisväärset tähelepanu ja naerugaas on muutunud populaarseks nii Soome meelelahutusasutustes kui ka kodumajapidamistes. Mai alguses tegeles naerugaasi müügiga Soomes viis ettevõtet. Ometigi on see tekitanud palju küsimusi, kuna terviseametnike sõnul võib lühiajalist eufooriat tekitav kemikaal põhjustada teatud juhtudel ajukahjustusi ja isegi surma.

 

Naerugaasi müüakse väikestes terasballoonides ja seda saab kasutada eelkõige vahukoore vahustajates. Naerugaasiga vahustatud vahukoorel ei ole mingeid kõrvalmõjusid ega maitseerinevusi, kuid sama gaasi sissehingamine mõjub tujutõstvalt ja lõõgastavalt.

Naerugaasi müüva ettevõtte Dream Consulting OÜ juht Juha Kärnä märgib, et pakutav toode on mõeldud eelkõige kulinaarsetel eesmärkidel kasutamiseks. “Oleme seda toodet pakkunud Soome turul juba umbes aasta ja see on tekitanud märkimisväärselt furoori. Kuigi pakume seda vahukoore vahustamiseks, on naerugaas peamiselt tuntud meditsiiniline tuimasti, mis ühtlasi tõstab ka tuju. Seega ei saa me välistada, et nii mõnigi uudishimulik vahukoore asemel sellega midagi muud teeb,” rääkis Kärnä.

Naerugaas ehk N2O on kergelt magusa maitse ja lõhnaga värvitu gaas. Sissehingamisel toimib naerugaas tuimastajana ja võib mõjuda tujutõstvana. Samas kaob naerugaasi mõju praktiliselt kohe, kui sissehingamine lõpetatakse. Vähesel naerugaasil tarbimisel negatiivseid kõrvalmõjusid täheldatud pole ja selle sissehingamine ei tekita inimese tegevust pärssivat joovet.

Mitmel pool Euroopas on naerugaas muutunud noorte seas populaarseks alkoholi aseaineks, eelkõige suurtel muusikafestivalidel ja kuurortites. Soome meedia hinnangul on enam kui 10 000 Soome noort proovinud naerugaasi kui lõõgastusvahendit.

Soome tööohutus- ja kemikaaliamet ning ka parlament on siiski murelikud ja kaaluvad naerugaasi müügi keelustamist eraisikutele. Terviseametnikud hoiatavad, et lühiajalist eufooriat tekitav kemikaal võib põhjustada teatud juhtudel ajukahjustusi ja isegi surma.

 

Allikad: Creamy, Tarbija 24

 

 

Toimetas Mariann Joonas

 Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt