Nooremana välja nägevad inimesed elavad kauem

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

11. september 2013 kell 19:56Inimesed, kes näevad oma tegelikust east nooremad välja, elavad Taani teadlaste uuringu kohaselt kauem kui need, kes tunduvad vanemad, vahendas ERR.

 

Taani teadlased uurisid 387 paari kaksikuid, paludes meditsiiniõdedel, õpetajatel ja nende eakaaslastel arvata fotode põhjal nende vanust. Kõik kaksikud olid pildistamise ajal 70-ndates, 80-ndates või 90-ndates. Selgus, et mida suurem oli erinevus vanustes, mida kaksikutele pakuti, seda suurema tõenäosusega suri vanemaks arvatud kaksik esimesena.

Uurijad suutsid seda tulemust ka teaduslikult selgitada. Nimelt on DNA osad telomeerid, mis määravad rakkude paljunemisvõimet, seotud ka sellega, kui vana inimene välja näeb: lühem telomeer viitab kiiremale vananemisele ja seda seostatakse ka mitmete haigustega. Selles teadustöös jõuti järeldusele, et noorema välimusega inimeste DNA-s olid lühemad telomeerid.

Teadlaste arvates on võimalik, et inimesed, kellel on olnud raskem elu, mis ühtlasi peegeldub nende näos, surevad varem. Suurbritannias sarnase kaksikute uuringu läbi viinud professor Tim Spector ütles, et ka tema uuring jõudis samadele järeldustele. “Tõenäoliselt mängivad siin oma rolli nii geenid kui ka keskkond, milles inimene elu jooksul viibib,” sedastas ta.

Sestap peaksid ka arstid olema tähelepanelikumad: kui patsient näeb oma tegelikust east vanem välja, peaks ka tema tervise suhtes rohkem muret tundma.

 

Allikad: ERR, BBC

Loe lisaks: ERR

Foto: www.npr.org

 

Toimetas Ksenia Kask

 Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt