FDA keelustas USA-s populaarsed geenitestid

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

27. november 2013 kell 9:07USA toidu- ja ravimiamet (FDA) kehtestas keelu firmale 23andme, mis pakub laiemale üldsusele personaalseid geeniteste. Firmale on antud käsk süljeproovidel põhinevate testide müük lõpetada. Testide eesmärk on näidata isikliku geenikoodi mõju inimese tulevikule ja tervisele.

 

99 dollari eest saab kasutaja testi süljeproovi võtmiseks, firmasse lähetatud proovi põhjal saabuvad vastuseks geneetilise koodi andmed. Firma kodulehel lubatakse testijale raportit 254 terviseprobleemi ja iseloomuomaduse kohta, lisaks veel ka genealoogiaalast teavet.

FDA reeglite kohaselt peab firma võimaldama tõendust oma määramismeetodite täpsuse kohta ning tooma välja personaalse genoomi uurimisteenuse veamäärad. Paraku andis FDA teada, et firma 23andme sellist infot ei võimaldanud ning seda vaatamata üha suurenevale turunduskampaaniale ja testide ulatusele, mistõttu hakati tundma muret rahva tervise pärast. Selliseid teste usaldavad patsiendid võivad sõltuvalt tulemustest teha omapäi muutusi ravimite annustes või üldse keelduda ravist.

Geneetika ja Ühiskonna Keskus tervitas FDA seisukohta. Nende sõnul oleme me ilma tugeva avaliku järelvalveta varsti tagasi maoõli kasutamise ajastus.

Tegemist ei ole esimese korraga, kui firma nimi leiab mainimist ajalehtede esikaante lugudes – näiteks kogus kriitikat nende patent “build-a-baby” (ehita beebi), mis lubas informeerida tulevasi vanemaid nende võimaliku lapse arvatavatest iseloomujoontest.

Maailmas on üha rohkem firmasid, mis pakuvad madala hinna eest kodus läbiviidavaid geeniteste. Mitmed meditsiinieksperdid on tõstatanud küsimuse nende testide täpsuses ning mõjus tarbijatele.

23andme alustas tegevust aastal 2006 ning selle kaasasutajaks oli Anne Wojcicki, kes on Google kaaslooja Sergey Brini abikaasa.

 

 

Allikad: ERR, BBC

Foto: patientslikeme.com

 

Toimetas Maarja Aljas

 Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt