Teadlased uurisid, mis põhjustab vananemist

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

2. mai 2013 kell 18:38 

Vananemine saab alguse kasvu, paljunemist ja ainevahetust kontrollivas ajuosas, näitas ajakirjas Nature ilmunud uurimus. New Yorgi Albert Einsteini meditsiinikolledži füsioloog Dongsheng Cai jälgis valgukompleksi NF-κB aktiivsust hiirte ajus. Need valgud kontrollivad DNA tootmist ja osalevad põletiku ning stressi tekkimisel, kirjutab Tartu Ülikooli teadusuudiste portaal Novaator.

 

Tuli välja, et NF-κB muutus loomade vananedes eriti aktiivseks aju hüpotalamuses. Just nende molekulide mõjul tekkisid hiirtel esimesed vananemise märgid. Närilised, kellel blokeeriti hüpotalamuses valkude töö, elasid kauem kui tavaliselt. Kui uurija süstis närilistele NF-κB toimet võimendavat ainet, surid loomad noorelt.

Tavaliselt jälgitakse sarnastes katsetes loomade eluiga. Cai uuris ka hiirte vaimset võimekust – uudishimu ja võimet õppida labürinti läbima. Blokeeritud valkudega hiired olid ka vanemas eas erksad ja õppimisvõimelised. Lisaks vananesid nende luud, lihased ja nahk aeglasemalt.

Sama toime oli ka NF-κB-valke aktiveeriva ensüümi allasurumisel. Kui ensüüm vaigistati kogu ajus, suurendas see hiirte keskmist eluiga 23 protsendi ja maksimaalset eluiga 20 protsendi võrra. Cai sõnul takistab NF-κB ajurakkude kasvu ja lülitab välja sigimisorganid. Nii töötab see vastu hüpofüüsis toodetavale gonadotropiini vabastavale hormoonile. See suunab sugunäärmete tööd kontrollivate hormoonide tööd.

Kui Cai süstis hiirtele gonadotropiini vabastavat hormooni, aeglustas see näriliste vananemist ja pani ka aju uuenema. See viitab, et põletik ja stress on evolutsioonilised signaalid. Need annavad kehale märku, et on aeg sigimist piirata, see omakorda paneb tööle teised vananemismehhanismid.

Kõige olulisemaks tulemuseks on Cai kinnitusel see, et NF-κB mõju blokeerimine pidurdas vananemist täiskasvanud loomadel. Avastus võib aidata ravida vanemas eas avalduvaid haigusi.

 

Allikas: Novaator

Originaalartikkel: Nature 

Foto: madatoms

 

Toimetas Mariann Joonas

 Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt