Uuring: N95 kirurgilised maskid võivad kasutajal põhjustada krambihooge ja vähki

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

31. august 2023 kell 17:01Kirurgilist N95 maski nimetasid koroonaterroristid Covidi eest kaitsmisel kuldstandardiks. Kuid riiklike tervishoiuinstituutide poolt käesoleval kevadel vaikselt uuesti jagatud uuring viitab sellele, et tihedalt liibuv mask võib kasutajal tekitada kokkupuute tervist kahjustavate toksiliste ühenditega.

 

Lõuna-Korea Jeonbuki riikliku ülikooli teadlased uurisid kahte tüüpi ühekordselt kasutatavaid meditsiinilise kvaliteediga maske ja mitmeid korduvkasutatavaid puuvillaseid maske.

Uuringus leiti, et nendest maskidest eralduvate kemikaalide puhul on toksiliste lenduvate orgaaniliste ühendite (TVOC) soovitatav ohutuspiir kaheksa korda suurem.

 

Lenduvad toksilised ühendid maskides

TVOC-de sissehingamist on seostatud selliste terviseprobleemidega nagu peavalu ja iiveldus, samas kui pikaajaline ja korduv sissehingamine on seotud elundikahjustuste ja isegi vähiga.

“On selge, et erilist tähelepanu tuleb pöörata KF94 (meditsiiniliste) maskide kasutamisega seotud lenduvatele orgaanilistele ühenditele ja nende mõju inimeste tervisele,” kirjutasid teadlased aprillis avaldatud uuringus.

Siiski on nende sõnul võimalusi ohu vähendamiseks. “Osakeste ekspositsiooni saab oluliselt vähendada, kui maskipakend avatakse ja mask jäetakse enne kasutamist vähemalt 30 minutiks seisma,” kirjutasid teadlased.

See viitab sellele, et kemikaalide oht võib peituda maskide pakendis.

Vajadus maskide kandmise järele väheneb

Uuring avaldati ajakirjas Ecotoxicology and Environmental Safety ja NIH veebilehel.

NIH ütles: “NLM-i andmebaasi lisamine ei tähenda, et NLM-i või riiklike tervishoiuinstituutide sisu kinnitab või nõustub selle teabega.”

Teadlased leidsid, et TVOC-de tase oli riidest maskides 14 korda madalam ega kujutanud endast ohtu inimeste tervisele. Uuringus ei mõõdetud aga maskide mõju

Palun oota...
TEGEMIST ON TASULISE ARTIKLIGA, EDASI LUGEMISEKS PALUN VALI MAKSEMEETOD


Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt