Galerii: üllatavalt suured “väikeloomad”

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

22. detsember 2013 kell 18:10Kõik teavad, et vaalad ja elevandid on suured, aga kas me suudame ette kujutada ritsikat, kes järab porgandit või salamandrit, kes on 1,8 meetri pikkune? Alljärgnev galerii toob teieni loomad, kes vapustavad oma suurusega, kuigi nende tuntumad sugulased on taltsamad ja väiksemad.

 

Achatina achatina ehk Ghana hiidtigu on suur ablas mollusk, kes võib olla üle 30 cm pikk. Ta on väga kohanemisvõimeline, toitub paljudest asjadest ning toodab palju järglasi. Seetõttu peetakse seda üheks invasiivsemaks liigiks maailmas. Ghana hiidteod pärinevad Lääne-Aafrikast, kuid on levinud üle kogu maailma ning tihti peetakse neid kahjuriteks. Samuti peetakse neid lemmikloomadena (mis pole hea mõte, kuna nad võivad levitada ohtlikke baktereid) ja neid konfiskeeritakse USA lennujaamades.

snail

 

Hiina hiidsalamander on maailma suurim kahepaikne, kes võib kasvada kuni 180 cm pikkuseks. Liik on äärmiselt ohustatud elupaikade hävimise, reostuse ja liigküttimise tagajärjel. Tema hävimisele aitab kaasa ka suure salamandri delikatessiks pidamine ning rohke kasutamine Hiina rahvameditsiinis.

giant-salamander

 

Weta hiidritsikate 11 liiki on märkimisväärselt suuremad kui nende sugulased, kes on omakorda suuremad kui enamik putukaid. Neid leidub peamiselt Uus-Meremaa põhisaari ümbritsevatel väiksematel saartel. Nad võivad olla üle 10 cm pikad.

weta-cricket

 

Lendkoeraks kutsutakse maailma suurimaid nahkhiiri, kelle tiivaulatus võib olla kuni 1,5 meetrit. Nad on nii suured ja omapärased, et mõned bioloogid usuvad, et nad pärinevad pigem primaatidest kui nahkhiirtest ning imetajate lennuvõime on arenenud välja rohkem kui üks kord. Paraku enamus teadlasi ei nõustu selle teooriaga.

flying-fox

 

Jaapani hiidkrabi võib kaaluda kuni 19 kg ning tema jalgade siruulatus võib ulatuda üle 4 meetri. Kuigi nad võivad oma võimsate sõrgadega tekitada suuri vigastusi, on nad väga malbe loomuga.

00japanese-spider-crab

 

Nomura meduus võib kaaluda üle 200 kg ning on Jaapani vete pärismaalane. Kuigi need meduusid on hämmastavad olendid, on teadlased mures nende populatsiooni plahvatusliku kasvu pärast. Nad on nii rasked, et 2009. aastal läks 10-tonnine traaler kummuli, kui üritas pardale tõmmata võrgutäie neid meduuse.

nomura-jellyfish

 

Hiiglaslik magevee astelrai (giant freshwater stingray) kaalub tavaliselt 500-600 kg. Nende arvukus on kahanemas ülepüügi ja elupaikade hävimise tõttu ning nad on mõnes kohas kriitiliselt ohustatud liik.

stingray

 

Allikas ja fotod: Memolition

 

Toimetas Marlen Laanep

 Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt